Korzystanie z solarium silnie uzależnia

Kategorie: 

www.sxc.hu

Jak wynika z badania opublikowanego w najnowszym wydaniu JAMA Dermatology, jeden na siedmiu ludzi - nawet po wykryciu u niego nowotworu skóry, wróci do korzystania z solarium. Okazuje się, że dla niektórych, opalanie może stać się niemal nałogiem.Badaniem objęto 178 pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem skóry, którzy przyznali się do korzystania z solarium, zanim wykryto u nich nowotwór. Wszyscy pacjenci byli biali, większość stanowiły kobiety i u wszystkich zdiagnozowano raka podstawnokomórkowego skóry, najczęstszą formę spośród wszystkich nowotworów.


Cztery lata po rozpoznaniu choroby, pacjentom polecono wypełnić ankietę online, w której aż 26 osób zaznaczyło, że wróciło do opalania w solarium. Ankietowani średnio korzystali z solarium 10 razy do roku, chociaż niektórzy podawali nawet, że do 20 razy w ciągu roku korzystali ze sztucznego słońca. Najczęściej do korzystania z solarium wracali pacjenci, którzy przyznawali się do nadmiernego opalania zanim rozpoznano u nich nowotwó. U osób tych można było zaobserwować oznaki uzależnienia. Niektórzy pacjenci nie wierzyli, że promieniowanie UV pochodzące ze słońca lub lamp w solarium, może prowadzić do rozwoju raka skóry. Inni twierdzili, że nowotwór u nich spowodowany był genetycznymi predyspozycjami, a nie solarium.


Raka podstawnokomórkowego skóry nie należy lekceważyć. Chociaż prawdą jest, że ta forma raka charakteryzuje się niskim stopniem złośliwości, powolnym wzrostem i bardzo rzadkim przerzutowaniem, często potrzebna jest operacja aby usunąć bolesne i szpecące zmiany, zwłaszcza jeśli choroba występuje na nosie lub twarzy. Jeśli zmiana chorobowa wystąpi w okolicy oka, może to prowadzić do konieczności usunięcia całej gałki ocznej. Lekarze ostrzegają również, że każda osoba, u której zdiagnozowano raka skóry, jest znacznie bardziej narażona na nawrót choroby nowotworowej, włączając w to najbardziej śmiercionośną formę - czerniaka.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Skomentuj