Korzystanie z ekranów dotykowych zaburza sen małych dzieci

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Małe dzieci, które spędzają czas na graniu na smartfonach i tabletach, śpią mniej od dzieci, które tego nie robią – dowodzą najnowsze badania. Naukowcy sugerują, że każda godzina spędzona na używaniu ekranu dotykowego przekłada się na skrócenie czasu snu dziecka o 15 minut.

 

Ekrany dotykowe są obecne w wielu gospodarstwach domowych, jednak wciąż brakuje badań na temat wpływu ich używania na rozwój dziecka. Zbadano więc 715 relacje rodziców dzieci w wieku poniżej trzech lat. Pytano jak często dziecko gra na smartfonie lub tablecie oraz ile czasu dziecko śpi.

 

Okazało się, że 75 % małych dzieci korzystało z ekranów dotykowych codziennie. Dzieci, które nie korzystały ze smartfonów i tabletów spały więcej czasu, z czego większość w nocy, a mniej w ciągu dnia.

 

Jednocześnie badania wykazały, że małe dzieci, które korzystają z ekranów dotykowych, szybciej rozwijają swoje umiejętności motoryczne. Mimo wszystko zaleca się wprowadzenie limitu całkowitego czasu spędzonego na korzystaniu z urządzeń, zachęcając dzieci do innych zajęć, a także unikanie kontaktu z ekranem na godzinę przed porą snu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj