Kosmetyki z filtrem UV stają się toksyczne w połączeniu z chlorem

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Latem, przed wyjściem na zewnątrz, często sięgamy po krem z filtrem, jednak może to nie być zbyt dobry pomysł – szczególnie dla pływaków. Nowe badania pokazują, że krem z filtrem UV staje się toksyczny, kiedy łączy się z chlorem. Może to skutkować uszkodzeniem wątroby i nerek, a nawet zaburzeniami systemu nerwowego.

 

Badania przeprowadzone przez Moskiewski Uniwersytet Państwowy zostały opublikowane w czasopiśmie „Chemosphere”. Naukowcy odkryli, że chlor powszechnie stosowany do dezynfekcji basenów w połączeniu z kremem przeciwsłonecznym może stać się toksyczną mieszanką.

Składnik zwany Avobenzone tworzy niebezpieczną mieszankę, kiedy zetknie się z chlorowaną wodą. Avobenzone często występuje w kosmetykach, ponieważ ma właściwości absorbujące promienie UV. Składnik ten regularnie pojawia się w składzie kremów przeciwsłonecznych. Naukowcy szukają dla niego alternatywy, która nie będzie toksyczna w połączeniu z chlorem lub bromem występującym naturalnie w wodzie morskiej.

Dr Albert Lebedev, autor badań, powiedział: „Badanie jak popularne produkty kosmetyczne reagują w połączeniu z innymi substancjami jest, okazuje się, bardzo ważne. Często relatywnie bezpieczne produkty okazują się być toksyczne w połączeniu z innym związkiem. Dzięki tym badaniom możemy zadbać o zdrowie milionów osób.”

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj