Koszty leczenia depresji mogą być obniżone, dzięki nowej metodzie terapeutycznej

Kategorie: 

GOOGLE

Prosta i mniej kosztowna terapia, zwana aktywacją behawioralną, okazuje się równie skuteczna, jak leczenie depresji złotym standardem, czyli terapią poznawczo-behawioralną (CBT).  Ten nowy rodzaj, nie wymaga szkoleń dla pracowników służby zdrowia, a leczenie depresji jest dzięki temu także znacznie tańsze.

 

Metoda aktywacji behawioralnej jest prowadzona przez wysoko wykwalifikowanych i dobrze płatnych specjalistów. W wielu krajach, CBT jest dostępna tylko dla pacjentów, którzy mogą sobie na to pozwolić, lub którzy mają ubezpieczenie zdrowotne, a listy oczekujących są dość duże, często powodując opóźnienia w leczeniu. Terapia ta jest jedną z bardziej przystępnych i dostępnych opcji, coraz więcej pacjentów może otrzymać niezbędną pomoc, której potrzebują w krótszym okresie czasu.

W badaniu uczestniczyło 440 dorosłych pacjentów z depresją, którzy zostałi przypisani do grupy otrzymującej terapię behawioralnej aktywacji lub terapie poznawczo-behawioralną. Jeden rok po rozpoczęciu terapii, około dwie trzecie pacjentów, pozostających w obu grupach, miało co najmniej 50% mniej objawów depresji. Obie grupy miały podobne wyniki, ale koszty terapii behawioralnej aktywacji były o 20% niższe niż w przypadku CBT.

 

Twórca eksperymentu dr Richards powiedział, że:

„Aktywacja behawioralna jest „zewnętrznym” leczeniem, które skupia się na pomaganiu ludziom z depresją, aby zmienić sposób ich działania. Nacisk w tej metodzie kładzie się na wskazaniu, jakie sfery lub elementy życia wpływają na nastrój pacjenta. Terapeuci pomagają ludziom w poszukiwaniu i doświadczenia pozytywnych sytuacji w ich życiu. Celem jest uzyskanie bardziej satysfakcjonującego funkcjonowania w życiu codziennym. W aktywacji behawioralnej wykorzystuje się samoobserwację, planowanie, pracuje się także nad trudnymi sytuacjami i reakcjami na nie. Natomiast w przeciwieństwie do tego, CBT jest „wewnętrznym” leczeniem, gdzie terapeuci skupiają się na sposobach myślenia przez człowieka. Pomagają także ludziom w identyfikowaniu i modyfikowaniu negatywnych myśli, przekonań o sobie, świecie i przyszłości.”

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj