Krew potrafi przywrócić młodość

Kategorie: 

www.123rf.com

Najsłynniejszy wampir - hrabia Drakula, dobrze wiedział co robi, preferując krew z młodych dziewic. Najnowsze badania pokazały jednak, że ich popularność nie tkwiła w dziewictwie, ale w wieku jego wybranek. Naukowcy już wielokrotnie udowadniali, że krew pobrana od młodych ludzi, poprawia kondycję mózgu u starszych osób. Tym razem okazało się, że jeden z hormonów peptydowych unoszących się we krwi, jest w stanie odwrócić, postępujący wraz z wiekiem, przerost mięśnia sercowego i przywrócić młodość sercu.



Amerykańscy naukowcy odkryli, że transfuzja krwi od młodych do starych zwierząt, poprawia ogólne funkcjonowanie organizmu u starszych osobników. Wraz z wiekiem, mięsień serca się degeneruje. Nadal pompuje krew, ale potrzebuje więcej czasu na odpoczynek pomiędzy skurczami. W poszukiwaniu metod, które mogłyby zatrzymać proces starzenia się serca, naukowcy sięgnęli do sposobu, którego po raz pierwszy użyto około stu lat temu. Polega on na tym, że układy krążenia dwóch osób, będących w różnym wieku, operacyjnie łączy się w jeden. Nie jest to zwykła transfuzja krwi, ponieważ krew krąży w układzie zamkniętym.

Eksperymenty przeprowadzone na myszach wykazały, że działanie takie wyraźnie "odmładza" mięsień sercowy. Naukowcy połączyli ze sobą układy krwionośne starych (dwuletnich) i młodych (dwumiesięcznych) osobników. Dla porównania przeprowadzono podobne operacje na kilku innych parach myszy, będących w tym samym wieku (łącząc starą ze starą i młodą z młodą).

Jak podają autorzy badania, juz cztery tygodnie po połączeniu układów krwionośnych, serca starszych myszy "odmłodniały". Ich ścianki stały się cieńsze, a mięsień sercowy wznowił pracę, charakterystyczną dla dwumiesięcznego, a nie dwuletniego organizmu. W tym samym czasie, serce młodego zwierzęcia pozostało silne i nie zaobserwowano u niego oznak starzenia. Innymi słowy, w krwi młodych zwierząt znalazło się coś, co przywróciło młodość zużytego mięśnia sercowego.

Na dalszym etapie badań wykryto, że prawdopodobnym czynnikiem o działaniu odmładzającym, jest peptyd o nazwie GDF-11. Kontroluje on m.in. dojrzewanie receptorów węchowych i statkówki oka, jednak jego "odmładzające" właściwości dotychczas były nieznane. Naukowcy zaobserwowali, że najwięcej tego białka znajduje się we krwi młodych zwierząt.

Dalsze eksperymenty potwierdziły, że GDF-11 opóźnia pogrubianie się ścian serca, które następuje z wiekiem. Nie wymagało to zastosowania skomplikowanych procedur medycznych - wystarczyło raz w miesiącu starym myszom podać GDF-11, aby odmłodzić ich serce.

GDF-11 występuje także u ludzi, jednak naukowcy jeszcze nie wiedzą, czy wykaże on podobne właściwości "odmładzające". Badacze mają nadzieję, że będzie ono w stanie "odmłodzić" nie tylko serce, ale także inne narządy ludzkie. Jeśli się to uda, GDF-11 stanie się - jeśli nie fontanną młodości, to przynajmniej kluczem do zdrowej i szczęśliwej starości.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika malaika

Wiedzieli już o tym dawno

Wiedzieli już o tym dawno papieże przetaczając krew młodych chłopców, tyle że nie znali grup krwi i często kończyło się to dla nich tragicznie. Starzy okradają młodych jak mogą. Spójrzcie jak szybko starzeją się nauczyciele jeśli przestają pracować z młodymi. Wampiryzm to nie tylko krew, to energia ogólnie. Pozdrawiam młodych duchem

0
0

Skomentuj