Krople do nosa mogą zagrażać zdrowiu człowieka

Image

dreamstime.com

W chłodnych porach roku występowanie infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych jest niezwykle częste. Zazwyczaj towarzyszy im katar i wywołany nim kaszel, które powodują złe samopoczucie i ogólne osłabienie chorego. Dlatego właśnie większość ludzi sięga po krople do nosa przy pierwszych objawach kataru. Jednak zbyt częste ich używanie, które u niektórych przechodzi wręcz w uzależnienie, może skutkować wieloma niebezpiecznymi objawami

 


Najczęściej stosowane krople do nosa, które obkurczają naczynia krwionośne błony śluzowej nosa, są najczęściej stosowane, aby tymczasowo poprawić oddychanie przez nos. Większość ludzi korzysta z tych specyfików, aby złagodzić stan i poprawić wentylację zatok przynosowych. Jednak długotrwałe stosowanie kropli do nosa może wywołać rodzaj uzależnienia, a nawet polekowy nieżyt nosa. 


Tak więc "zbawienne” działanie kropli do nosa przy przeziębieniu jest bardzo zwodnicze, ponieważ po jakimś czasie lek przestaje działać, a przekrwienie błony śluzowej nosa jest jeszcze większe. Systematyczne stosowanie popularnych kropli/aerozoli, które czasowo obkurczają błonę śluzową nosa, powoduje na ogół utratę zdolności błony śluzowej do samodzielnego obkurczania i staje się to możliwe dopiero po otrzymaniu nowej dawki leku. 


Uzależnienie od kropli obkurczających naczynia krwionośne błony śluzowej nosa może prowadzić również do powstawania przewlekłego nieżytu nosa, atrofii błony śluzowej nosa, rozwoju zatokowego bólu głowy, może również mieć negatywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy (np. powodować nieregularne bicie serca). Aby tego uniknąć, kropli do nosa nie powinno się stosować dłużej, niż przez 5-7 dni i zawsze po konsultacji z lekarzem.

 

 

Ocena

Średnia: 5 (1 vote)
0
0
Brak głosów.

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.