Krople do oczu z kurkuminą mogą zahamować rozwój jaskry

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Eksperci odkryli, że wkrapianie do oczu roztworu kurkumy może zahamować ślepnięcie u pacjentów z jaskrą. Zespół okulistów z University College London opracował krople do oczu zawierające kurkuminę, które mogą pomóc zahamować rozwój choroby.

 

Naukowcy z Instytutu Okulistyki UCL i School of Pharmacy podawali krople do oczu z kurkumą szczurom, cierpiącym na chorobę oczu, odpowiadającą jaskrze. Szczury otrzymywały lek dwa razy dziennie przez trzy tygodnie.

Wyniki opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports wskazują na znaczne zmniejszenie utraty komórek nerwowych oka po trzytygodniowym leczeniu. Kurkumina jest od dawna stosowana w medycynie alternatywnej a podana doustnie może chronić osoby chorujące na jaskrę przed ślepotą.

Jednak kurkuma ma słabą rozpuszczalność, co oznacza, że ​​stosunkowo wolno rozpuszcza się w krwioobiegu. Aby pacjenci mogli w pełni wykorzystać korzyści płynące z kurkuminy przyjmowanej doustnie, muszą spożywać co najmniej 24 tabletki dziennie, co może prowadzić do problemów żołądkowo-jelitowych.

 

Naukowcy nie poprzestają jedynie na tworzeniu i testowaniu kropli. Eksperci mają nadzieję przeprowadzić dalsze testy, które pokażą, czy krople do oczu mogą być również stosowane jako narzędzie diagnostyczne dla innych chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj