Kategorie:
Najnowsze badania psychologów z City University of New York wykazały, że kurkumina, naturalnie występujący związek stosowany w curry, może aktywnie osłabiać powstawanie wspomnień związanych ze strachem w mózgu, co czyni go ciekawą alternatywą metod leczenia zaburzeń psychicznych, takich jak syndrom stresu pourazowego.
Jak podaje gazeta Daily Mail, przeprowadzone badanie polegało na wielokrotnym straszeniu myszy laboratoryjnych określonymi dźwiękami. Zarejestrowaną reakcją na stres związany z emisją dźwięków było zamarcie w miejscu. Kilka godzin później, podczas kolejnej próby odtwarzania dźwięków, myszy karmione normalnym jedzeniem zamierały w miejscu, natomiast myszy karmione dietą bogatą w kurkuminę kontynuowały swoje czynności jak gdyby nic się nie działo.
Wyniki badania wskazują, że kurkumina pomogła wymazać złe wspomnienia z mózgu myszy. Autorzy badania twierdzą, że pokarmy bogate w kurkuminę mogą pomóc także ludziom z zespołem stresu pourazowego oraz innych zaburzeń psychicznych pozbyć się tych negatywnych wspomnień.
Jak wiadomo, pamięć tworzona jest w mózgu w postaci nowych połączeń pomiędzy neuronami. Początkowo powiązania te są bardzo kruche, lecz w procesie transformacji w pamięć długoterminową, stają się mocniejsze. Gdy złe wspomnienia ulegają przywołaniu ulegają czasowej destabilizacji w mózgu, osiągając chwilowo rangę „nowego wspomnienia”.
Jeżeli nic się nie dzieje, te wspomnienia są przywracane z powrotem do pamięci długotrwałej. Ale odkryto, że można wpłynąć na nie podczas momentu destabilizacji i zapobiec ich powrotowi do pamięci długotrwałej. Naukowcy twierdzą, że kurkumina przeniknęła do mózgu myszy w czasie destabilizacji połączeń neuronowych i zapobiegła ich ponownej konsolidacji, wskutek czego doszło do usunięcia złego wspomnienia.
Efekt ten przypisywany jest właściwościom przeciwzapalnym kurkuminy. Procesy zapalne występują w wielu chorobach, m. in. alergii, chorobach sercowo-naczyniowych, chorobie Alzheimera. Stan zapalny jest również zaangażowany w tworzenie zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, lęk czy stres pourazowy. Niektóre z tych ścieżek zapalnych odgrywają rolę także w tworzeniu pamięci, zatem wszystko układa się w logiczną całość. Jednakże, dla lepszego rozumienia problemu potrzebne są dalsze badania.
Zaskakującym wydaje się być jednak fakt, że kurkumina wpływa na usuwanie złych wspomnień, pomijając pozostałe rodzaje. Poprzednie badania wykazały, że kurkumina jest nieoceniona w walce z rakiem, chorobami sercowo-naczyniowymi, w zapaleniach stawów, a także działa jako naturalny jako antydepresant.
Komentarze
Skomentuj