Kwasy omega-3 chronią przed chorobami serca bez skutków ubocznych

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych potwierdziło, że składniki popularnych suplementów diety - kwasy omega-3 - zmniejszają ryzyko śmierci z powodu chorób serca. Jednocześnie, w przeciwieństwie do niektórych hipotez, nie zwiększają ryzyka raka.

 

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 są popularnym składnikiem suplementów diety, ale ich rola we wspieraniu zdrowia pozostaje przedmiotem dyskusji. Specjaliści z Intermountain Medical Center (USA) przedstawili swoje opinie na ten temat.

 

Zespół ekspertów przeprowadził dwa badania nad wpływem kwasów omega-3-PUFA na rozwój choroby. W pierwszym naukowcy przetestowali hipotezę, że podwyższony poziom tych związków zwiększa ryzyko raka prostaty.

 

Naukowcy wybrali 87 pacjentów z rakiem prostaty i przeanalizowali ich krew pod kątem stężenia dwóch powszechnych kwasów omega-3-PUFA, tj. kwasu dokozaheksaenowego i eikozapentaenowego. Porównanie z grupą kontrolną 149 zdrowych mężczyzn wykazało, że wyższy poziom tych substancji nie korelował z ryzykiem raka prostaty.

 

W drugim badaniu autorzy zbadali wpływ kwasów omega-3-PUFA na zdrowie serca. W tym celu przeanalizowali dane 894 pacjentów poddanych angiografii wieńcowej - test pokazujący, jak krew przepływa przez tętnice serca.

 

Okazało się, że wysoki poziom metabolitów omega-3-PUFA wiąże się z niższym ryzykiem zawału serca, udaru i śmierci. Ponadto wyniki nie zależały od tego, czy u pacjentów zdiagnozowano pewne choroby serca. Na podstawie uzyskanych danych autorzy stwierdzają, że kwasy omega-3-PUFA są rzeczywiście korzystne dla zdrowia serca i nie zwiększają ryzyka raka prostaty.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj