Laryngolog – czym się zajmuje i z jakimi problemami należy się do niego udać?

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Choroby gardła, nosa, uszu i krtani, a także problemy narządów zmysłu węchu, słuchu i smaku to dolegliwości, na które często się uskarżamy, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Mogą one powodować dyskomfort i ból, a nawet utrudniać nasze codzienne funkcjonowanie. W celu otrzymania prawidłowej diagnozy i informacji jak przeciwdziałać tym dolegliwościom należy udać się do lekarza laryngologa, którego specjalizacją jest profilaktyka i leczenie dolegliwości narządów głowy, szyi i górnych dróg oddechowych. Z jakimi objawami należy udać się do laryngologa i jakie choroby on leczy?

Czym zajmuje się laryngolog?

Lekarz laryngolog, a właściwie otolaryngolog to specjalista zajmujący się diagnozowaniem, profilaktyką i leczeniem między innymi chorób nosa i zatok, zaburzeń i schorzeń uszu, zapalenia krtani i gardła oraz dolegliwości związanych z migdałkami. Laryngolog specjalizuje się także w problemach dotyczących narządów zmysłów jak węch, smak, słuch i zmysł równowagi. Posiada on także kompetencje do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych w zakresie zatok przynosowych, gruczołów ślinowych i języka, a także chirurgii rekonstrukcyjnej szczęki.

Kiedy należy udać się do laryngologa?

Wizyta w poradni laryngologicznej powinna mieć miejsce przede wszystkim w przypadku występowania chorób zapalnych i bólu gardła, zatok i uszu, a także nieżytów i krwawienia z nosa lub nawet przewlekłego kataru. Jest on w stanie również wykonać zabiegi udrażniania zatkanych przewodów słuchowych w przypadku wystąpienia szumów lub uczucia zatkania oraz usunięcia ciał obcych z nosa, uszu i gardła. Laryngolog dokonuje także ogólnego badania słuchu i bardzo często pomaga w doborze odpowiedniego aparatu słuchowego. Nieleczone schorzenia dróg oddechowych, głowy i szyi mogą prowadzić do poważnych powikłań. Z tego powodu, nie powinno się ich lekceważyć i w przypadku ich wystąpienia, należy udać się do lekarza laryngologa do poradni laryngologicznej: https://zoz2.pl/poradnia/otolaryngologiczna/

Jak przebiega wizyta i leczenie u laryngologa?

Do lekarza laryngologa można umówić się w ramach wizyty prywatnej lub funduszu NFZ. Wizyta w ramach ubezpieczenia wiąże się jednak zazwyczaj z dłuższym czasem oczekiwania i wymaga dodatkowo specjalistycznego skierowania od lekarza rodzinnego. Na początku wizyty, lekarz dokonuje wywiadu z pacjentem w celu poznania występujących objawów i dolegliwości. Następnie dokładnie ogląda i bada on jamę ustną i nos pacjenta przy pomocy endoskopu lub wziernika. Kanaliki ucha najczęściej badane są otoskopem, a gardło przy pomocy laryngoskopu. Lekarz może wykonać także między innymi USG węzłów chłonnych szyi i ślinianek lub badanie audiologiczne słuchu, często wykonywanym zabiegiem jest również mikrolaryngoskopia, czyli badanie i diagnostyka krtani.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj