Laserowa korekcja wzroku: która metoda najlepsza?

Kategorie: 

Źródło: internet

Krótkowzroczność to już prawdziwa plaga. Szacuje się, że aż połowa uczęszczającej do szkół średnich młodzieży zmaga się z tą właśnie wadą wzroku. Nic więc dziwnego, że mówi się już o krótkowzroczności jako „epidemii” naszych czasów.

 

Coraz więcej osób zmuszonych jest stosować metody korekcyjne, a fakt, że na ulicach nie widzimy jakiegoś szczególnego zalewu „okularników” wynika jedynie z rosnącej popularności soczewek kontaktowych. Na znaczeniu zyskuje też nieustannie w naszym kraju dostępna od kilkunastu lat laserowa korekcja wzroku. Stosować ją można jednak dopiero, gdy gałka oczna przestaje rosnąć, tj. po około 21 roku życia.


Metody leczenia krótkowzroczności
Na rynku dostępnych jest obecnie wiele metod. Duże jest również zróżnicowanie sprzętu. Warto więc wiedzieć, czym kierować się przy wyborze kliniki, w której chcemy dokonać zabiegu. Najbardziej nowoczesny sprzęt pozwala bowiem skrócić czas samej korekcji oraz rekonwalescencji i tym samym szybciej powrócić pacjentowi do normalnej aktywności.

Jednym z najnowocześniejszych na świecie laserów refrakcyjnych – tj. służących do modelowania rogówki oka, a co za tym idzie korekcji wad wzroku – jest Laser Schwind Amaris 750s, stosowany m.in. w krakowskiej klinice Centre de la Vision. Na głowę bije on konkurencję, jeśli chodzi o szybkość działania. Dzięki temu, że pracuje z częstotliwością 750Hz korekcja wady o wielkości 1 dioptrii zajmuje zaledwie półtorej sekundy! Amaris 750S wyposażony jest również w unikalny system śledzenia gałki ocznej w sześciu płaszczyznach. W efekcie urządzenie to jest znacznie bardziej precyzyjne niż rozwiązania konkurencyjne. Fakt, że jest to jedyny tego typu sprzęt, który umożliwia zabieg metodą Trans-PRK bez wcześniejszego usunięcia nabłonka rogówki, sprawia że znacznie krótszy jest okres rekonwalescencji po zabiegu. Amaris 750S wyposażony jest również standardowo w pakiet z bardzo zaawansowanymi profilami ablacji. W rezultacie widzenie po korekcji jest bardziej „naturalne”, gdyż laser ten nie zmienia właściwości układu optycznego innych niż tylko sama wada.

Wiele klinik okulistycznych w ofercie ma nadal sporo metod, które dziś należy już uznać za przestarzałe. Należy do takich m.in. PRK (ang. PhotoRefractive Keratectomy, keratektomia fotorefrakcyjna). Po zastosowaniu tego rodzaju laserowej korekcji poprawa wzroku zajmuje stosunkowo dużo czasu. Ostrość ulega polepszeniu stopniowo, wraz z gojeniem się oka. Cały proces zajmuje zwykle od miesiąca do półtora miesiąca. Dopiero po tym czasie oko osiąga pełną sprawność. Dość długi okres rekonwalescencji, w czasie którego pacjent zmuszony jest do noszenia specjalnej opatrunkowej soczewki kontaktowej oraz stosowania kropli nawilżających, sprawia, że – w porównaniu z innymi metodami – nieznacznie rośnie ryzyko infekcji. PRK nie zapewnia też idealnej stabilności wzroku. Niestety z biegiem czasu ulega on ponownemu osłabieniu.

Ulepszeniem PRK jest Trans-PRK (ang. Trans-epithelial PhotoRefractive Keratectomy, transnabłonkowa keratektomia fotorefrakcyjna), która znajduje się również w ofercie Centre de la Vision. Metodę tę opracowała niemiecka firma Schwind Eye Tech Solutions GmbH. Stosowana jest ona do usuwania krótkowzroczności (do -4,0 dioptrii), nadwzroczności (do +2,0 dioptrii) oraz przy astygmatyzmie (do 4,0 dioptrii). Specjalnie opracowane algorytmy sprawiają, że zabieg ulega skróceniu do zaledwie mniej więcej minuty. W porównaniu z PRK, która trwa średnio ok. 10 min, jest to duży postęp. Nie tylko zmniejsza on stres, który odczuwa pacjent, ale – co ważniejsze – przyspiesza gojenie się rogówki. Sama rekonwalescencja trwa zaledwie 1,5-2 dni, a osoby, które przeszły zabieg przeprowadzany tą metodą znacznie rzadziej uskarżają się na efekty uboczne, takie jak: światłowstręt, ból oka czy swędzenie występujące dłużej niż 2,5 dnia od dnia zabiegu. Jednocześnie Trans-PRK znacznie zmniejsza możliwość powstawania aberracji, powodujących m.in. słabsze widzenie wieczorne.

Niewątpliwą zaletą Trans-PRK jest fakt, że jest to procedura w pełni bezdotykowa, co ogranicza dyskomfort pacjenta. Ponadto – w przeciwieństwie do wielu innych metod – można ją stosować także u pacjentów o nieregularnej powierzchni zrębu rogówki. Warto też pamiętać, że metodę Trans-PRK zaleca się przy leczeniu przymgleń, blizn rogówki oraz w przypadkach trudności w preparowaniu płatków lub nierówności miąższu rogówki.

Najnowocześniejszą znaną obecnie metodą laserowej korekcji wzroku jest EBK. W istocie jest ona połączeniem Epi Clear – narzędzia służącego do usunięcia nabłonka rogówki – z laserem ekscymerowym, którego światło modeluje krzywiznę rogówki. Dzięki zastosowaniu Epi Clear powierzchnia rogówki po usunięciu jej nabłonka pozostaje idealnie czysta. W efekcie nie ma więc konieczności stosowania żadnych czyszczących substancji chemicznych.

Wyjątkowa precyzja metody EBK sprawia, że może być ona stosowana także u pacjentów z cienką rogówką, którzy wcześniej nie kwalifikowali się do zabiegów laserowej korekcji wzroku. Bez wątpienia zaletą EBK jest również szybkość, która w połączeniu z precyzją działania, przyspiesza znacznie gojenie się rogówki. To zaś zmniejsza nie tylko ryzyko infekcji i dyskomfort pacjenta, ale również ogranicza do minimum ryzyko powstania nierównych krawędzi oraz pozwala na zachowanie biomechanicznej równowagi nabłonka rogówki. W porównaniu z innymi metodami znacznie rzadziej występują tzw. aberracje wyższego rzędu (HOA), tj. odchylenia i nieregularności systemu optycznego oka upośledzających jakość widzenia nie dających się korygować okularami, soczewkami kontaktowymi czy kolejnym zabiegiem laserowym.

– EBK zapewnia doskonałe rezultaty oraz obniża ryzyko komplikacji po zabiegu – mówi dr Agnieszka Papierniak, która wykonuje zabiegi tą metodą w klinice Centre de la Vision – To najbardziej łagodna i nieinwazyjna metoda usuwania nabłonka – kontynuuje.

Podsumowując, można powiedzieć, że szukając kliniki, w której chcielibyśmy wykonać zabieg laserowej korekcji wzroku, należy przede wszystkim kierować się tym, jakie metody są w niej stosowane oraz jakim sprzętem się je wykonuje. Tylko nowoczesne metody oraz najnowocześniejsze urządzenia zapewnią bowiem wysoką skuteczność operacji, zmniejszą ryzyko powikłań i przyspieszą proces gojenia się oka. To zaś pozwoli nam dłużej cieszyć się dobrym wzrokiem.
 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Marietta

Dzięki wspomnianemu Lentivu

Dzięki wspomnianemu Lentivu ja rzuciłam okulary, ktore nosiłam od dziecka, a dokładniej od 8 roku życia.

0
0
Portret użytkownika Leticia

A propos laserowej korekcji

A propos laserowej korekcji wzroku, to nie wiem czy wiecie, ale jest coś takiego jak metoda Clearvu Wink Super się cieszę, że mogłam z niej skorzystać w klinice optegra mają 43 lata Wink

0
0
Portret użytkownika Izabela

Tak jak już parę osób pisało,

Tak jak już parę osób pisało, metodę wybiera lekarz, więc nie powinniśmy się tym martwić przed pójściem na wizytę kwalifikacyjną. Akurat w moim przypadku lekarz prowadzący - dr Jerzy Michnowski wybrał dla mnie Lentivu, jako najodpowiedniejszą do moich oczu. I faktycznie, wada z -5,00 zrobiła się na 0,00 i widzę świetnie Smile

0
0
Portret użytkownika malwi305

lekarz dobiera odpowiednią

lekarz dobiera odpowiednią metodę dla każdego pacjenta, na stronie ArtLife można przeczytać więcej o zaletach laserowej korekcji wzroku

0
0
Portret użytkownika Aksa

no ja uważam że Lentivu jest

no ja uważam że Lentivu jest na prawdę dobre. Sama właśnie jestem po wizycie kwalifikacyjnej i już mam wyznaczony termin. Dla mnie to wielki ratunek - w końcu będę dobrze widzieć.

0
0
Portret użytkownika Patrycja

przede wszystkim metoda

przede wszystkim metoda Lentivu jest w 100% bezinwazyjna. Po niej o ile pamiętam jest najkrótszy okres rekonwalescencji;) Jestem po tym zabiegu i jestem bardzo zadowolona 

0
0
Portret użytkownika szym32

Najnowszą metodą, z tego co

Najnowszą metodą, z tego co słyszałem, jest metoda Lentivu. Jak na razie w Polsce jest mało znana, ale mam nadzieję, że się rozwinie. Na dzień dzisiejszy jedynymi klinikami, które je wykonują są kliniki Optegra. Korzystał ktoś może z tej metody? Bo jestem ciekawy jak to naprawdę wygląda.

0
0
Portret użytkownika enterowa

Wg mnie najlpeszą  metodą

Wg mnie najlpeszą  metodą jest Lentivu . Całkowicie bezbolesna , po zabiegu na nasteony dzień spokojnie mogłam sobie pójśc na spacer czy nawet mieć jakis tam mały wysiłek fizyczny. Tydzień póxniej juz mogłam pojść na basen , co było dla mnie niezmiernie ważne Wink

0
0

Skomentuj