Lasery mogą pomóc lekarzom w usuwaniu raka mózgu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Lasery mogą pomóc chirurgom w szybkiej analizie nowotworów mózgu i zadecydowaniu ile tkanki usunąć, pokazało najnowsze badanie. Operowanie w obrębie tkanki mózgowej to często bardzo trudne decyzje, eliminacja zbyt mała może prowadzić do nawrotu nowotworu, a zbyt wielka, do niepełnosprawności.

 

Technika o nazwie mikroskopia SRS została wypróbowana na ponad 360 pacjentach przez badaczy z Uniwersytetu Medycznego Michigan i Harvardu. Kolejnym etapem jest przetestowanie nowego rozwiązania w pełnych badaniach klinicznych.

 

„Rak mózgu jest jak chmura, można ustalić środek, ale obrzeża są bardzo trudne do zidentyfikowania” – powiedział jeden z naukowców, dr Daniel Orringer. Przy innych nowotworach, na przykład w jelicie, można pozwolić sobie na zwiększenie marginesu w usuwanej tkance, ale w przypadku mózgu każda tkanka jest na wagę złota.

Nowa technologia polega na wystrzeliwaniu wiązki światła w tkankę, a właściwości lasera zmieniają się w zależności od rodzaju tkanki, na którą trafi. Dzięki pracy lasera chirurdzy są w stanie odróżnić komórki rakowe od zdrowej tkanki mózgowej. Jednakże dopiero długoterminowe badania kliniczne wyjaśnią, czy technologia zwiększy szanse na przeżycie pacjentów.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj