Lawenda może pomagać w walce z niepokojem

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W medycynie ludowej, wiele interesujących właściwości przypisuje się zapachom roślin. Nowe badanie sugeruje, że jeden ze składników lawendy może zmniejszać uczucie niepokoju u ludzi poprzez oddziaływanie na receptory węchowe.

 

Naukowcy z japońskiego Uniwersytetu Kagoshima badali na myszach działanie linalolu, alkoholu obecnego w olejku eterycznym lawendy. Okazało się, że linalol oddziałuje na mózg właśnie poprzez węch, a nie, jak można by przypuszczać, poprzez przedostanie się do krwioobiegu z płuc. W odróżnieniu od leków przeciwlękowych nie działa on negatywnie na układ motoryczny człowieka, co czyni go obiecującym kandydatem na nowy lek. W następnej kolejności trzeba będzie przeprowadzić badania na ludziach.

 

Niepokój może przybierać różne formy: od chwilowych zmartwień codziennymi problemami po fobię uniemożliwiającą normalne funkcjonowanie. Według WHO stany lękowe mogą uprzykrzać życie aż 3,6% populacji, a w poszczególnych krajach wynik ten może być znacznie wyższy, np. w USA jest to już 6,3% społeczeństwa.

Przed przeprowadzeniem badań spodziewano się, że linalol może w jakiś sposób działać na mózg. Sądzono jednak, że miałby on działać na te same receptory co benzodiazepiny – szeroko stosowana grupa leków przeciwlękowych. Jednak podając linalol myszom pozbawionym zmysłu węchu, nie zaobserwowano żadnego efektu. Potwierdza to, że właśnie zapach jest kluczowy w osiągnięciu efektu uspokojenia.

 

Naukowcy muszą zbadać bezpieczeństwo i efektywność linalolu jako substancji uspokajającej. Jednym z jego przewidywanych zastosowań ma być łagodzenie lęku występującego u osób przed operacją, zanim zostanie podana właściwa narkoza.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj