Leczenie komórkami macierzystymi przywróciło szczeniętom możliwość chodzenia

Kategorie: 

Źródło: Uniwersytet Kalifornijski w Davis

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych zajęli się szczeniętami cierpiącymi na rozszczepienie kręgosłupa. Rzadka wada rozwojowa wynika z nieprawidłowego kształtowania się kręgosłupa lub rdzenia kręgowego. W rezultacie może ona utrudniać poruszanie nogami, a nawet powodować całkowity paraliż.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis zdołali przywrócić zwierzętom mobilność po czterech miesiącach terapii. „Pierwsze wyniki są obiecujące, oba psy poprawiły zakres ruchu swoich kończyn” – twierdzi Beverly Sturges, neurochirurg.

Psy są leczone techniką, która została opracowana w celu przyszłego leczenia dzieci z rozszczepem kręgosłupa. Leczenie obejmuje kombinację zabiegu chirurgicznego oraz terapii komórkowej – polegającej na wykorzystaniu komórek macierzystych do regeneracji uszkodzonych tkanek.

 

Terapia szczeniąt została zapoczątkowana, gdy psy miały 10 tygodni. Cała procedura zakończyła się sukcesem i jest dużą nadzieją dla około 1500-2000 dzieci, które każdego roku rodzą się w Stanach Zjednoczonych z rozszczepem kręgosłupa. Następnym krokiem dla specjalistów jest uzyskanie zgody na rozpoczęcie badań klinicznych na ludziach.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj