Legalizacja marihuany zmniejsza odsetek brutalnych przestępstw

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Niedawno pojawiły się informacje na temat tego, że legalizacja marihuany w niektórych stanach USA zmniejszyła odsetek brutalnych przestępstw. Wyniki opublikowano nawet w czasopiśmie naukowym The Economic Journal, gdzie można przeczytać, że od czasu legalizacji medycznej marihuany w stanach, które graniczą z Meksykiem, przestępczość spadła tam średnio o 13%.

 

Evelina Gavrilova, ekonomistka i autorka badań wypowiedziała się dla brytyjskiego dziennika The Guardian, że nowe przepisy pozwalają producentom marihuany na bezpieczniejsze i skuteczniejsze działanie. Obecnie kartele narkotykowe mają mniejsze zyski, a to prowadzi do zmniejszonej liczby przypadków brutalnych przestępstw w stanach znajdujących się blisko granicy z Meksykiem.

 

Naukowcy przeanalizowali raporty FBI z lat 1994-2012 i ustalili, że zabójstwa związane z narkotykami spadły od tamtego czasu aż o 41%, a przestępstwa rabunkowe o 19%. Odsetek popełnianych zbrodni najbardziej zmniejszył się w Kalifornii – o około 15%, a najmniej w Arizonie – 7%. 

Należy zwrócić uwagę na fakt, że w USA jest także wiele stanów, które zalegalizowały marihuanę nie tylko do celów medycznych, ale także „rekreacyjnych”, takich jak Alaska, Kalifornia, Oregon, Maine, Waszyngton i Nevada. W przypadku niektórych stanów konopie indyjskie są legalne tylko dla osób, które ukończyły 21 rok życia, można też hodować do 6 krzaczków na własny użytek.

„Kiedy wpływ na przestępczość jest tak znaczący, to rzeczywiście lepiej zalegalizować marihuanę i pozwolić ludziom płacić za nią podatki, zamiast traktować ją jako nielegalną używkę” – twierdzi Gavrilova.

Według New Frontier Data, legalny rynek marihuany ma wzrosnąć w USA do co najmniej 24,1 mld dolarów już w 2025 roku, co będzie dużym skokiem w porównaniu z 6,6 mld w 2016 roku, gdy zaczęto ją legalizować.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj