Lek, który pozwala zwiększyć zdolność do przyswajania wiedzy

Kategorie: 

www.dreamstime.com

Gdy jesteśmy dziećmi, nasze mózgi każdego dnia chłoną nową wiedzę jak gąbka, nigdy się nie męcząc. Dzieci, szybciej niż dorośli, uczą się nowych języków, a ich zmysły szybciej reagują na nowe doznania. Odpowiedzią na pytanie: czy nasze mózgi mogą wrócić do tego okresu wydajności, zajął się profesor z biologii molekularnej i komórkowej z Harvard University - Takao Hensch. W trakcie eksperymentu ustalił on, że istnieje sposób na ułatwienie dorosłym opanowania nowych umiejętności i wiedzy, tak jak jest to dane siedmioletnim dzieciom.


Doktor Henshaw, przy pomocy kwasu walproinowego, próbował rozwinąć u dorosłych mężczyzn w wieku od 18 do 27 lat słuch absolutny. Przez słuch absolutny rozumiemy zdolność do szybkiego i bezbłędnego kojarzenia wysokości dźwięku z jego muzyczną nazwą bez posługiwania się dźwiękiem wzorcowym. Naukowiec podawał uczestnikom badania kwas walproinowy, który zwykle stosuje się w leczeniu zaburzeń neurologicznych, takich jak epilepsja, czy niektóre zaburzenia emocjonalne. Uważał on, że substancja ta jest w stanie przywrócić plastyczność mózgu dorosłej osoby. Mężczyźni, którzy brali udział w eksperymencie, nie mieli wykształcenia muzycznego.


Po zażyciu leku kazano im wykonywać specjalne ćwiczenia pobudzające słuch, a po dwóch tygodniach badano ich zdolność do rozróżniania dźwięków. Sprawdzano, czy ćwiczenia odniosły większy skutek, niż to bywa zazwyczaj u ludzi w tym wieku. Zgodnie z opublikowanymi wynikami badania - u wszystkich uczestników badania rozwinął się słuch doskonały. Był to przełom, ponieważ - jak twierdzi dr Henshaw, są to pierwsze znane w historii przypadki osób dorosłych, u których wykształcił się słuch absolutny.


Badanie zakończyło sie sukcesem, ponieważ udowodniło, że dorośli - przynajmniej teoretycznie - są w stanie rozwinąć w sobie nowe umiejętności i talenty również w późniejszych etapach życia. Obecnie naukowiec zwraca uwagę na konieczność dokładnej oceny skutków ubocznych długotrwałego stosowania analizowanego leku.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj