Lek przeciwnowotworowy powoduje nadmierny wzrost rzęs u kobiet

Kategorie: 

Źródło: tg

Lekarze donoszą w The New England Journal of Medicine o uderzającej manifestacji działania ubocznego leku przeciwnowotworowego panitumumab. U kobiety leczonej tym lekiem wystąpiła ciężka trichomegalia lub nadmierny wzrost rzęs.

Rozwój wszelkich guzów opiera się na procesie niekontrolowanego wzrostu komórek. Proces ten może być wywołany wieloma czynnikami, z których jednym jest często mutacja receptora naskórkowego czynnika wzrostu. Ze względu na mutację receptora może być ich za dużo lub jego aktywność może dramatycznie wzrosnąć. Komórka otrzymuje zbyt wiele sygnałów do podziału, co powoduje przerwanie normalnego programu podziału.

 

Panitumumab, który składa się z ludzkiego przeciwciała monoklonalnego IgG2, blokuje zmutowane receptory naskórkowego czynnika wzrostu, przerywając tym samym sygnały wielokrotnego podziału.

 

Amrita Goyal i Anne Blaes z University of Minnesota poinformowali o skutkach ubocznych działania panitumumabu. 53-letnia pacjentka z przerzutowym rakiem rogówki wyrostka robaczkowego została przyjęta do szpitala z powodu niedrożności jelit. Podczas badania lekarze stwierdzili ciężką trichomegalię, czyli wydłużenie rzęs. Z historii medycznej lekarze dowiedzieli się, że osiem miesięcy temu pacjentka zaczęła przyjmować panitumumab na raka wyrostka robaczkowego, a sama pacjentka zwróciła uwagę na aktywny wzrost rzęs pół roku temu.

 

Ogólnie ten efekt uboczny inhibitorów receptora naskórkowego czynnika wzrostu jest dobrze znany. Uważa się, że zwiększony wzrost rzęs spowodowany przez panitumumab jest spowodowany hamowaniem receptora naskórkowego czynnika wzrostu w mieszkach rzęskowych. Zwykle rzęsy zaczynają aktywnie rosnąć w pierwszych miesiącach stosowania leku, a po przerwaniu terapii ich wzrost ustaje.

 

Kobieta została wypisana ze szpitala po niechirurgicznym leczeniu niedrożności jelit i kontynuowano leczenie panitumumabem. Zmarła sześć miesięcy później z powodu powikłań procesu nowotworowego.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj