Lęk sprawia, że trudniej czytać ludzkie emocje

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe badania opublikowane w Royal Society Open Science ujawniły, że człowiek w stanie niepokoju trudniej odczytuje emocjonalne wypowiedzi ludzi ze swojego otoczenia. Zaburzenie jest na tyle głębokie, że często nie jest się w stanie zidentyfikować gniewu lub szczęścia na ludzkich twarzach.  

 

Interpretacja ludzkiej mimiki jest fundamentalną częścią interakcji społecznych, co pozwala nie tylko na komunikowanie się niewerbalnie poprzez nasze myśli, uczucia, emocje oraz intencje, ale też zrozumienie naszego otoczenia. Ma to ogromny wpływ na zachowanie wobec innych ludzi, a także na to, jakiego zachowania unikamy.

Aby zbadać wpływ lęku na zdolność interpretowania wyrazu twarzy, naukowcy założyli 21 zdrowym uczestnikom maski tlenowe, poprzez które podawano zwykłe powietrze lub powietrze wzbogacone dwutlenkiem węgla, co powoduje zwiększenie tętna oraz ciśnienia krwi, przyczyniając się do powstania nerwowego stanu.

 

Uczestnikom badania pokazano 45 zdjęć przedstawiających 15 różnych osób, które wyrażały różne emocje, na przykład szczęście lub złość. Poproszono o identyfikację emocji na każdym zdjęciu. Ludzie byli o 8 % gorsi w identyfikacji wyrazu twarzy w prawidłowy sposób, gdy wdychali dwutlenek węgla powodujący lęk. Naukowcy stwierdzili więc, że stan lękowy powoduje trudności w rozpoznawaniu emocji i planują dokładniej zgłębić ten temat w kolejnych badaniach.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj