Lekarstwo na HIV może uporać się z chorobą Alzheimera?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wyniki najnowszych badań naukowych sugerują natychmiastową poprawę stanu zdrowia u osób cierpiących na chorobę Alzheimera, u których zastosowano leki przeciwretrowirusowe. Innymi słowy – leki przeciw HIV mogą okazać się skuteczne również w leczeniu Alzheimera.

 

Zarówno choroba Alzheimera, jak i inne formy demencji, stale postępują w naszych starzejących się społeczeństwach. Naukowcy pracują w pocie czoła, próbując zrozumieć, jak można leczyć te zaburzenia, a także jak można im zapobiec.

 

Za przyczynę choroby Alzheimera coraz częściej uznaje się mutacje w genie APP, choć do tej pory udowodniono, że powodują one około 10% wszystkich wczesnych przypadków choroby. Wyniki nowych badań opublikowane w czasopiśmie naukowym Nature dowodzą, że wskazane mutacje można zwalczać dzięki terapiom antyretrowirusowym, które obecnie są stosowane w leczeniu HIV.

Odkryto, że gen APP powoduje nowe zmiany genetyczne w obrębie neuronów. Proces ten wymaga tego samego enzymu, który występuje przy zakażeniu wirusem HIV. Jednak rekombinacja genów może występować zarówno w zdrowym mózgu, jak i tym zmagającym się z chorobą Alzheimera.

 

Naukowcy donoszą, że 100% próbek mózgu, w których odkryto chorobą neurodegeneracyjną, w porównaniu do zdrowych tkanek miało nieproporcjonalnie dużą liczbę zmienionych genetycznie odmian APP. Zdaniem specjalistów właśnie terapia antyretrowirusowa może blokować takie zmiany genetyczne.

 

Hipotezę badawczą może potwierdzać fakt, że seniorzy z HIV, którzy przyjmują leki przeciwretrowirusowe, nie chorują na Alzheimera. Naukowcy sądzą, że ich odkrycie może zwiększyć szanse na powodzenie leczenia tej choroby.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Skomentuj