Lekarstwo ze starożytnego Egiptu może uratować do 50% chorych na COVID-19

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Według raportu izraelskiego badacza z Hebrajskiego Uniwersytetu w Jerozolimie i Hadassah School of Medicine, starożytny grecki lek oparty o szafran, może pomóc osobom z ciężkimi objawami COVID-19 i zmniejszyć liczbę zgonów z powodu tej choroby o 50%. Badanie naukowe opisujące jego skuteczność, pojawiło się na łamach European Journal of Internal Medicine.

 

Kolchicyna, była wykorzystywana tysiące lat temu w starożytnym Egipcie, gdzie słynęła ze swoich wyjątkowych właściwości leczniczych. To jeden z nielicznych leków starożytności, które przetrwały do ​​dziś. Do tej pory, opublikowano cztery kontrolowane badania z udziałem około 6000 pacjentów z koronawirusem SARS-COV-2. Każde z nich, wykazało zmniejszenie śmiertelności o około 50% w porównaniu do pacjentów, którzy nie byli leczeni kolchicyną.

 

Lek jest tani, wymaga małej dawki (około pół miligrama dziennie) i jest całkowicie bezpieczny. Jedynym skutkiem ubocznym u niektórych pacjentów mogą być napady biegunki. Zdaniem autora tego badania, profesora Ami Shattnera, kolchicyna może okazać się ważnym odkryciem, które znacznie poprawi szanse wielu pacjentów na przeżycie. Lek został przetestowany pod kątem leczenia pandemii COVID-19 na całym świecie, w tym w Kanadzie, Grecji, RPA, Hiszpanii i Brazylii. Wiele z tych prób było podwójnie ślepymi badaniami placebo, co zwiększa prawdopodobieństwo ich trafności.

 

„Lek jest niedrogi dla pacjentów i społeczeństwa” – kontynuował. „Stosując go u pacjentów z koroną, nic nie tracimy, a wiele zyskujemy”.

Kolchicyna została po raz pierwszy wymieniona w starożytnym egipskim papirusie datowanym na 1550 rok pne. Później była ona używana przez lekarzy w starożytnej Grecji, w okresie bizantyjskim, a następnie przez lekarzy arabskich ponad 1000 lat temu. Niedawno w kilku badaniach zaczęto udowadniać jego skuteczność w leczeniu ostrego zapalenia osierdzia, a także w zapobieganiu migotaniu przedsionków po operacjach kardiochirurgicznych.

 

Shattner zauważył jednak, że potrzebne są dalsze randomizowane, kontrolowane badania, aby potwierdzić te wstępne wyniki. Jego zdaniem prawdopodobnie doprowadzą do zwiększenia wskazań do stosowania kolchicyny w małych dawkach. Według niego, nie ma powodu, dla którego lek nie mógłby być stosowany już teraz.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj