Lekarze ostrzegają przed noworocznymi detoksami

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W ferworze noworocznych postanowień ludzie często stawiają sobie za cel zadbanie o swoje zdrowie. By to osiągnąć, popularnym początkiem wszystkich diet i zmian trybu życia staje się detoks, czyli oczyszczenie organizmu z toksyn. Jednak lekarze ostrzegają, że nieumiejętne podejście do tego tematu może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet mieć potencjalnie śmiertelne konsekwencje.

 

Przykładem nadmiernej ingerencji w swoje zdrowie może być przypadek 47-letniej kobiety, która została przyjęta do szpitala na oddział intensywnej opieki medycznej, po spędzeniu kilku noworocznych dni na braniu ziołowych leków i piciu nadmiernych ilości wody.

Kobieta wypijała kilka koktajli z ziołowych preparatów dziennie, w tym z ostropestu, L-teaniny, witaminy B, szałwii, zielonej herbaty oraz waleriany. „Pacjenci nie biorą pod uwagę skutków ubocznych spożywania naturalnych preparatów. Wydaje im się, że gdy coś jest naturalne, to można spożywać tego jak najwięcej” – Wypowiadają się lekarze.

Pacjentka musiała zostać poddana leczeniu niedoboru sodu we krwi. Niedobór został spowodowany przez zbyt rozcieńczoną krew, woda zaczęła dostawać się do komórek, co zaczęło powodować ich niebezpieczne pęcznienie. W wielu częściach ciała nie stanowi to dużego zagrożenia, ale jeśli dotknie to komórek układu nerwowego i mózgu, może być to powód poważnych uszkodzeń, a nawet śmierci.

 

„Nie ma pigułki, plastra lub cudownego napoju na oczyszczenie organizmu” – wypowiedziało się Brytyjskie Towarzystwo Dietetyczne – „Ciało ma wiele narządów, takich jak jelita, wątroba oraz nerki, które nieustannie oczyszczają nasz organizm. Wymaga to jednak czasu, a jedynym sensownym rozwiązaniem na poprawę swojego stanu zdrowia jest rozsądna dieta i regularna aktywność fizyczna”.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj