Lekarze ostrzegają przed piciem zbyt dużych ilości wody

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Popularnym zaleceniem udzielanym podczas choroby przez lekarzy jest picie dużej ilości wody. Jednak raport przygotowany przez ekspertów od zdrowia ostrzega, aby nie brać tego zbyt dosłownie, ponieważ można także znacznie pogorszyć swój stan zdrowia.

 

Podczas choroby istnieje zwiększone ryzyko odwodnienia, które trzeba zmniejszyć poprzez picie większej ilości wody. W szpitalu King College zdarzył się jednak przypadek, w którym 59-letnia pacjentka znacznie przedawkowała uzupełnianie płynów.

Pewna kobieta cierpiała na zakażenie dróg moczowych i piła dużo wody, aby oczyścić swój organizm, wypijała dokładnie szklankę wody co 30 minut. W wyniku tego działania została przyjęta do szpitala z ostrą hiponatremią, spowodowaną niewiarygodnie niskim poziomem sodu we krwi. Krew została rozcieńczona, a nadprogramowa woda zaczęła wnikać w komórki ciała. Mogło to doprowadzić do potencjalnie śmiertelnego obrzęku tkanki, zwłaszcza w obrębie mózgu.

 

Autorzy badania zauważają, że prawidłowa czynność nerek znacznie obniża ryzyko przedawkowania spożycia wody. Jednakże u osób z ich niewydolnością może być to wyjątkowo niebezpieczne. Kobieta z zakażeniem układu moczowego, którą ostatecznie udało się wyleczyć, nie jest jedynym przypadkiem, o którym jest mowa w raporcie.

Lekarze przytaczają także przypadki śmiertelne u osób, u których również wystąpiła hiponatremia. Przypadki te jasno informują, że lekarze powinni dokładnie określić dawkowanie wody przez chorego, a pacjenci powinni być znacznie bardziej ostrożni.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj