Lekarze sugerują, że cukrzyca może mieć związek z bólami pleców

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Jak wykazują badania, osoby z cukrzycą mają o 35% wyższe ryzyko wystąpienia bólu pleców i o 24% większe ryzyko wystąpienia bólu szyi, niż osoby zdrowe. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Sidney zostały opublikowane w czasopiśmie PLOS ONE.

 

Bóle pleców i szyi występują w pewnym wieku u większości populacji. Najnowsze badania pokazały jednak, że częstość ich występowania znacznie wzrasta w przypadku osób chorujących na cukrzycę.

 

Mimo zbadania związku pomiędzy cukrzycą typu 2 a bólami pleców, naukowcy nie mogą wskazać dokładnego czynnika, który powoduje nieprzyjemne dolegliwości. Cukrzyca typu 2 i ból pleców mają jednak silny związek z otyłością i brakiem aktywności fizycznej. Ponadto, analiza pokazała, że leki przeciwcukrzycowe mogą wpływać na ból, co może wynikać z jego wpływu na poziom glukozy we krwi.

 

 

Badacze planują rozszerzyć swoje badania, aby zbadać dokładną zależność między objawami. W tym czasie, naukowcy zalecają, aby lekarze przeprowadzali badania cukru we krwi pacjentów skarżących się na częste bóle szyi oraz odcinka lędźwiowego. Cukrzyca jest coraz bardziej rozpowszechnionym stanem przewlekłym. Szacuje się, że obecnie aż 382 miliony ludzi na całym świecie zmaga się z cukrzycą typu 2.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj