Lekarze sugerują związek między Covid-19 a nagłym rozwojem cukrzycy insulinozależnej
Image
Badania przeprowadzone w ciągu ostatnich sześciu miesięcy wykazały, że diabetycy są zagrożeni koronawirusem, to znaczy są szczególnie podatni na zakażenie nim i ciężki przebieg Covid-19. Jednak ostatnio rośnie liczba badań sugerujących, że cukrzyca nie tylko sprawia, że ludzie są bardziej podatni na zakażenie koronawirusem, ale także sam wirus jest zdolny do wywołania tej choroby.
Lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego Schleswig - Holstein, znajdującego się w niemieckim mieście Kilonii, opowiedzieli o jednym przypadku ze swojej praktyki. Dziewiętnastoletni miejscowy Finn Gnadt pod koniec kwietnia, po poddaniu się testowi na przeciwciała, dowiedział się, że prawdopodobnie w marcu miał bezobjawowe Covid-19. Młody człowiek był pewien, że zaraził się infekcją, ale na początku kwietnia zaczął szybko się męczyć, był ciągle spragniony (polidypsja), często chodził do toalety (wielomocz, zwiększona ilość oddawanego moczu) i tracił na wadze. W rezultacie 5 maja br. trafił do szpitala i zdiagnozowano u niego cukrzycę typu 1 - chorobę autoimmunologiczną układu hormonalnego.
U osób z cukrzycą typu 1 komórki odpornościowe organizmu zaczynają niszczyć w trzustce komórki β, które są odpowiedzialne za produkcję hormonu insuliny. Często dzieje się to nagle. W opisywanym przypadku, zdaniem lekarzy, SARS-CoV-2 zaczął niszczyć komórki β dziewiętnastoletniego pacjenta, ponieważ w jego krwi nie wykryto autoprzeciwciał, które zwykle uszkadzają wysepki Langerhansa w ogonie trzustki (tam koncentrują się komórki β).
W związku z tym lekarze dochodzą do wniosku, że Finn Gnadt z Kilonii ma bezpośrednie uszkodzenie cytolityczne komórek β z powodu zakażenia SARS-CoV-2, które doprowadziło do cukrzycy insulinozależnej bez oczywistej klasycznej patologii autoimmunologicznej.
„SARS-CoV-2 wnika do ludzkich komórek poprzez enzym konwertujący angiotensynę 2 (ACE2), transbłonową glikoproteinę o aktywności proteolitycznej, którą można również znaleźć w komórkach β trzustki. Sugeruje to, że SARS-CoV-2 może zmieniać funkcję komórek β trzustki i upośledzać wydzielanie insuliny. Kilka niedawno opublikowanych badań wskazuje na związek między Covid-19 a cukrzycą. Na przykład ostrą hiperglikemię obserwowano u dużej liczby zakażonych osób, niezależnie od historii cukrzycy. Z kolei naukowcy z Azji opisali pacjentów z ostrą cukrzycową kwasicą ketonową (DKA) związaną z Covid-19. Ponadto w czasie pandemii zaobserwowano znaczny wzrost liczby przypadków DKA wśród niemieckich dzieci i młodzieży. Wszystko to sugeruje związek między koronawirusem a nowo powstałą cukrzycą typu 1”- czytamy w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Nature Metabolism.
Jednak niektórzy eksperci wzywają do ostrożności przy takich odkryciach.
„Musimy monitorować wskaźniki cukrzycy u osób, które chorowały na Covid-19 i określić, czy ich wzrost jest wyższy niż oczekiwano” - powiedział wcześniej Navid Sattar z University of Glasgow.
„Aby ustalić związek między SARS-CoV-2 a rozwojem cukrzycy insulinozależnej, potrzebne są bardziej wiarygodne dowody, dobrze zaprojektowane epidemiologiczne badania kohortowe i eksperymenty, aby ustalić związek między SARS-CoV-2 a rozwojem cukrzycy insulino zależnej” – twierdzi Abd Tahrani z University of Birmingham.
O ograniczeniach tego badania informują również lekarze z Kilonii: „Wiemy, że głównym ograniczeniem jest brak związku przyczynowego między SARS-CoV-2 a cukrzycą insulinozależną. Potrzebne są dalsze badania, aby zbadać bezpośredni wpływ cytotoksyczny nowego koronawirusa na komórki wysepek Langerhansa. (…) Szczegółowe badanie pacjentów, u których wystąpił niedobór komórek beta i cukrzyca insulinozależna po zakażeniu SARS-CoV-2, może dostarczyć nowych informacji na temat dotychczas nieznanej roli ACE2 w funkcjonowaniu komórek beta ”- zauważyli.
- Dodaj komentarz
- 335 widoków