Lekarze uważają, że unikanie alkoholu może zwiększać ryzyko demencji

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii przeprowadzili badanie ankietowe, które wykazało, że ryzyko demencji jest wyższe u osób całkowicie powstrzymujących się od alkoholu. Praca została opublikowana w czasopiśmie Addiction.

 

Eksperci zebrali dane z 15 badań epidemiologicznych dotyczących związku między spożyciem alkoholu a demencją, przeprowadzonych na sześciu kontynentach. Łącznie obejmowały 24,5 tys. osób, których średni wiek w momencie rozpoczęcia badania wynosił prawie 72 lata.

 

Okazało się, że ryzyko rozwoju demencji było najwyższe wśród osób, które nie piły alkoholu. Ci, którzy pili umiarkowanie lub nawet często, mieli mniejsze ryzyko rozwoju demencji. Ryzyko nie zależało od ilości spożytego alkoholu.

 

Uczestnicy samodzielnie oceniali swój poziom spożycia alkoholu i mogli go obniżyć. Ponadto wielu pijących mogło nie zostać uwzględnionych w analizie, ponieważ zmarli przed 72 rokiem życia. W rezultacie najzdrowsze mogły zostać włączone do badania. Praca miała inne ograniczenia, dlatego należy ją traktować z ostrożnością. I oczywiście odkrycia naukowców nie mówią, że alkohol chroni przed demencją.

 

Ogólnie dane z różnych badań pozostają sprzeczne: niektóre pokazują, że alkohol nie zwiększa ryzyka demencji, inne, że istnieje związek i zależy od dawki. Według Komisji Lancet 2020 do 40% przypadków demencji można zapobiec lub opóźnić. Identyfikacja nowych czynników ryzyka umożliwi podjęcie działań zapobiegających jeszcze większej liczbie chorób.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj