Leki, które zmniejszają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Kategorie: 

internet

Tabletki antykoncepcyjne należą do środków hormonalnych o najwyższej skuteczności. Za większość przypadków, kiedy pomimo zażywania ich, kobieta zaszła w ciążę, odpowiada pominięcie tabletki lub niewchłonięcie jej przez organizm. Aktywne składniki pigułek mogą być trudniej przyswajane, kiedy przyjmuje się inne leki wchodzące z nimi w interakcje.

 

Antybiotyki a tabletki antykoncepcyjne

Antykoncepcja hormonalna może być mniej skuteczna, kiedy razem z nią prowadzone jest leczenie antybiotykami takimi jak amoksycylina, tetracyklina i rifampicyna. Podejrzewa się też, że skuteczność antykoncepcji obniżają: penicylina, tetracyklina, makrolidy oraz imidazol. 

Dla lepszego zabezpieczenia przed ciążą podczas kuracji antybiotykowej należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji, np. prezerwatywy.

 

Leki uspokajające i przeciwdepresyjne a antykoncepcja

Niektóre leki uspokajające i stosowane w leczeniu padaczki mogą wchodzić w interakcje z hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi i obniżać ich skuteczność. Takie działanie mają leki, w skład których wchodzą: karbamazepina, prymidon, okskarbazepina, felbamat, topiramat, hydantoiny i barbiturany.

Kiedy przyjmuje się tabletki antykoncepcyjne, należy także uważać na ziołowe leki uspokajające i antydepresyjne. W skład wielu tabletek, herbatek czy nalewek wchodzi dziurawiec, który modyfikuje metabolizm pigułek, przez co stają się one mniej skuteczne.

 

Środki przeczyszczające a pigułki antykoncepyjne

Stosowanie środków przeczyszczających może sprawiać, że tabletka usuwana jest z organizmu, zanim zdąży się wchłonąć.

Jeśli konieczne jest ich stosowanie, należy odczekać z przyjęciem leku przynajmniej 4 godziny od momentu połknięcia tabletki antykoncepcyjnej.

 

Leki przeciwgrzybicze i ich interakcje z pigułkami

Antykoncepcyjne działanie pigułek osłabiają także leki na grzybicę zawierające gryzeofulwinę. Substancja ta obecna jest w środkach przepisywanych w przypadku grzybicy skóry, włosów i paznokci.

Informacje o tym, czy dany lek wchodzi w interakcje z tabletkami antykoncepcyjnymi, można znaleźć w jego ulotce oraz w ulotce dołączonej do opakowania pigułek antykoncepcyjnych. O tym, że stosujemy środki antykoncepcyjne, należy poinformować lekarza, zanim przepisze nam inne leki. Będzie mógł wtedy wybrać środek, który nie wchodzi w interakcję z tabletkami hormonalnymi.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj