Leki, których kombinacja może być potencjalnie zabójcza

Kategorie: 

www.123rf.com

Według najnowszych danych coraz większa liczba dorosłych w wieku pomiędzy 20, a 59 rokiem życia zażywa codziennie więcej, niż jeden lek. W niektórych schorzeniach jest to niestety konieczność, jednak nieodpowiedzialne łączenie grup leków, bez kontroli lekarskiej może spowodować poważne konsekwencje.

 

Należy pamiętać, żeby zawsze czytać ulotki dołączone do leków i nie przyjmować żadnych specyfików na własną rękę. Koniecznie należy również skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem nowego leku, zwłaszcza jeśli przyjmujemy już jakieś - nawet nieistotne naszym zdaniem medykamenty.


Statyny +Flukonazol
(Leki obniżające poziom cholesterolu we krwi + lek przeciwgrzybiczy)
Każdy, kto cierpiał na infekcję grzybiczą wie, co to flukonazol. A statyny są jednymi z najczęściej przepisywanych leków na problemy z cholesterolem. Duet ten może powodować osłabienie mięśni i uszkodzenia nerek.


Opioidy + Benzodiazepiny
(Leki przeciwbólowe + anty-lękowe)
Oba rodzaje leków działają antydepresyjnie, dostarczając ulgę w przypadku uczucia niepokoju lub odczucia silnego bólu albo w przypadku niepokoju spowodowanego silnym bólem (np. w wyniku zabiegów stomatologicznych). Jednocześnie pigułki mogą obniżać tempo bicia serca i intensywność oddychania, bywa że niestety czasem zbyt skutecznie.


SSRIS + Opioidy
(Leki przeciwdepresyjne + leki przeciwbólowe)
Niektóre leki przeciwdepresyjne działają poprzez zwiększenie poziomu serotoniny (tzw. hormonu szczęścia) w mózgu. Niektóre leki przeciwbólowe wykazują podobne działanie co może prowadzić do "przedobrzenia". Nadmiar serotoniny w organizmie wywołuje bowiem pobudzenie, wysoką temperaturę ciała, przyspieszone tętno i oddech.


Opioidy + Benzodiazepiny + Karyzoprodol
(Leki przeciwbólowe + Anty-lękowe + rozluźniające mięśnie)
Większość lekarzy wie, że taka kombinacja może okazać zabójcza. Jednak przyjęcie takich leków razem jest bardzo prawdopodobne, jeśli są one przepisane przez trzeech różnych lekarzy - bo np. pacjent uskarża się na ból pleców i walczy z intensywnym stresem w pracy.

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Krak

Zgadzam się,a ten artykuł

Zgadzam się,a ten artykuł może nie jest całkowicie kłamstwem, ale właściwie niczego nie wnosi, poza tym opiaty są bardzo trudno dostępną grupą leków właściwie wszystkie podane w artykule leki są bardzo żadko przepisywane przez lekaży, a żeby przedawkować lub jakkolwiek przesadzić z dawkowaniem ,naprawdę trzeba  by tego chcieć i mocno się zawziąść...pozdrawiam.

0
0
Portret użytkownika eRHea

Nie wiem, czym interesuje sie

Nie wiem, czym interesuje sie autor tego postu. Zaznaczyć trzeba, że opiaty (morfina, kodeina i podobne im) nie muszą być zastosowane w połączeniu z innymi lekami, by wywołać depresję ośrodka oddechowego i bezdech.
Co do statyn - bez połączenia z flukonazolem i tak powodują uszkodzenia wątroby
przykłady tutaj podane są jednymi z bezpieczniejszych połączeń leków stosowanych szeroko w dzisiejszej medycynie. Nie zostały tutaj podane połączenia dające niemal na pewno zgon pacjenta, a które może zastosować sam pacjent- nie tylko niedouczony lekarz.

0
0

Skomentuj