Leki z kuchennej szafki, które pomagają dbać o zdrowie

Kategorie: 

www.dreamstime.com

Zarówno tradycyjna, jak i alternatywna medycyna potrafią dostrzec korzyści płynące z odpowiedniego przyprawania dań, zup i słodkości. Ponieważ idą Święta, warto podczas gotowania sięgnąć po naturalne, zdrowe i aromatyczne przyprawy, które - spożywane regularnie, pomogą nam przy okazji w walce z niektórymi schorzeniami.


Nasiona kolendry są bogate w linalol i kwas dekanowy. Związki te obniżają poziom "złego" cholesterolu i cukru we krwi, zwiększając jednocześnie stężenie "dobrego cholesterolu". Już 1-2 łyżeczki kolendry zalane wodą na całą noc i spożyte rano mogą wspomóc organizm w walce z chorobami serca i cukrzycą.


Ostryż długi, inaczej zwany kurkumą długą, jest dobry dla serca, bo zawiera kurkuminę. Związek ten jest silnym antyoksydantem, który zmniejsza ryzyko zakrzepów krwi, stany zapalne, i ma właściwości antyproliferacyjne.


Pieprz czarny zawiera substancję czynną - piperynę, która zmniejsza poziom cholesterolu we krwi i pomaga przy powrocie do zdrowia po zawale serca. Należy jednak pamiętać, że piperyna mazdolność do wzmacniania lub osłabiania siły niektórych leków, zwłaszcza przeciwzakrzepowych.


Cynamon pobudza krążenie, ma pozytywny wpływ na stosunek "złego" i "dobrego" cholesterolu, poprawia insulinooporność.


Nasiona kozieradki zmniejszają poziom lipidów we krwi - cholesterolu całkowitego i triglicerydów. Związki saponiny zawarte w nasionach kozieradki, poprawiają metabolizm cukrów i cholesterolu oraz chronią przed rakiem.


Imbir rozluźnia naczynia krwionośne, pobudza krążenie krwi i łagodzi ból. Zmniejsza także stany zapalne, często towarzyszące cukrzycy, chorobom serca i chorobom nowtworowym. Imbir posiada również zdolność do rozrzedzania krwi i obniżania poziomu "złego" cholesterolu.


Czosnek również potrafi wpłynąć na obniżenie poziomu "złego" cholesterolu we krwi, jednocześnie zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi i pomaga w walce z nadciśnieniem.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj