Leki na nadciśnienie mogą zawierać substancje rakotwórcze

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Firma Torrent Pharmaceuticals wycofała z obiegu leki na ciśnienie, które mogły zostać skażone rakotwórczymi substancjami. W zeszłym roku amerykańskie organy regulacyjne po raz pierwszy zaalarmowały, że tabletki regulujące prawidłową pracę serca, mogą zawierać potencjalnie śmiertelne związki chemiczne.

Torrent Pharmaceuticals ogłosiło, że wycofuje ze sprzedaży 5 partii leków, stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego, po tym, jak w tabletkach odkryto środek chemiczny o nazwie NMBA. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) twierdzi, że skażenia mogą być wynikiem reakcji chemicznych, które zachodzą w procesie produkcji lub ponownego użycia materiałów, takich jak np. rozpuszczalniki. 

 

Ogólnie rzecz biorąc, Torrent Pharmaceuticals od lata 2018 roku wycofało już ponad 300 partii tabletek na ciśnienie krwi. Należy zaznaczyć, że jest to zaledwie jeden z tuzina producentów, którzy zdecydowali się na taki krok. Wszystkie przypadki łączy jeden wspólny element – wycofane z obiegu tabletki zawierały substancje, pochodzące od dostawców z Chin i Indii. Eksperci sugerują, że FDA powinna wymóc, aby każdy producent zmagający się ze skażeniami leków, wstrzymał pracę w fabrykach do czasu, aż problemy zostaną ostatecznie rozwiązane.

 

Podobne dylematy aż 12 producentów na przestrzeni ostatnich miesięcy jednoznacznie sugerują, że mamy do czynienia z problemem systemowym, a nie z odosobnionym, jednostkowym przypadkiem. Rzecznik FDA uspokoił pacjentów, że agencja zidentyfikowała wiele alternatywnych lekarstw na nadciśnienie, które można przyjmować bez ryzyka o własne zdrowie:

W oparciu o nasze bieżące oceny, w tym badania laboratoryjne, agencja zidentyfikowała 43 leki na ciśnienie krwi, które zostały określone jako niezawierające żadnych zanieczyszczeń nitrozoaminowych. Producenci, którzy zostali przez nas zidentyfikowani jako bezpieczni, zwiększą wysiłki, aby upewnić się, że na rynku nie zabraknie potrzebnych medykamentów. 

FDA wezwała pacjentów, dotychczas przyjmujących wycofane lekarstwa, do skonsultowania się z lekarzami, którzy wskażą im alternatywną formę leczenia do czasu rozwiązania wszystkich problemów.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj