Leki przeciwbólowe przyczyniły się do znacznego wzrostu śmiertelności

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com
Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób i Prewencji (CDC) opublikowało raport z którego wynika, iż kobiety w Stanach Zjednoczonych umierają z przedawkowania leków przeciwbólowych na receptę w zastraszającym tempie. W 2010 roku odnotowano aż pięć razy więcej zgonów, niż miało to miejsce w 1999 roku.

 

Raport informuje również, że 6631 kobiet zmarło w 2010 roku w wyniku przyjmowania tabletek takich jak Vicodin i Oxycontin. Liczba ta jest czterokrotnie większa od zgonów w wyniku połączenia heroiny i kokainy. W 1999 roku, poprzez zażywanie leków przeciwbólowych bez recepty, zmarło 1287 kobiet, natomiast pomiędzy rokiem 1999 a 2010, w wyniku przedawkowania zanotowano aż 48 tysięcy zgonów.

 

Dyrektor CDC Tom Frieden powiedział, że liczby te są bardzo niepokojące. Od roku 1999 do 2010, w wyniku przedawkowania środków przeciwbólowych, zaobserwowano wzrost liczby zgonów o 400 procent wśród kobiet i 265 procent wśród mężczyzn. Ponadto, od 2007 roku przedawkowanie leków zabija większą ilość kobiet niż wypadki samochodowe.

 

Według raportu, zaobserwowano największe ryzyko zgonu u kobiet w wieku 45-54 lat w wyniku zażywania środków odurzających na receptę i opioidów. Kobiety są szczególnie narażone, ponieważ częściej cierpią na przewlekłe bóle niż mężczyźni i mogą stać się szybciej uzależnione od leków.

 

Jak zauważa CDC, ilość opioidowych leków przeciwbólowych, w tym oksykodon, metadon i hydrokodon, zwiększyła się czterokrotnie w sprzedaży w aptekach, szpitalach oraz gabinetach lekarskich od 1999 roku. Zdaniem Toma Friedena, silne leki przeciwbólowe dostępne na receptę powinny być zastrzeżone tylko dla szczególnych przypadków, ponieważ w wielu sytuacjach ryzyko znacznie przewyższa korzyści.

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj