Leki przeciwzakrzepowe – kiedy należy je stosować?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Prawidłowe działanie układu sercowo-naczyniowego uzależnione jest od płynnego przepływu krwi w organizmie. Jeśli krew napotyka na swojej drodze utrudnienia, w postaci skrzeplin i zakrzepów, może dojść do poważnych powikłań, które będą groźne dla zdrowia, a czasem nawet życia pacjenta. Bardzo ważne jest, aby osoby, u których występuje ryzyko pojawienia się zakrzepów, przyjmowały odpowiednie leki rozrzedzające krew. Tego rodzaju preparaty powodują wyłączenie jednego lub większej ilości czynników krzepnięcia krwi i hamują proces powstawania zakrzepu. O tym, jak powstaje zakrzep, czym jest zakrzepica oraz kto powinien sięgnąć po leki, które ją zwalczają, można przeczytać poniżej.

 

W jaki sposób powstaje zakrzep?

W prawidłowo funkcjonującym organizmie krew płynie żyłami do serca i nic nie powoduje jej zastojów. Dzieje się tak mimo tego, że ruch odbywa się w kierunku przeciwnym do siły ciężkości. Właściwy przepływ krwi jest zapewniony przez odpowiednią pracę mięśni i zastawek wewnątrz żył. Czasem jednak zastawki zawodzą i krew zalega w żyłach, co z kolei może doprowadzić do stanu zapalnego i późniejszego uszkodzenia nabłonka, który znajduje się w naczyniu tzw. śródbłonka. Wskutek tego, płytki krwi przyklejają się do siebie nawzajem oraz do odsłoniętego śródbłonka i w taki sposób tworzy się zakrzep, który nie tylko powoduje zmniejszenie średnicy naczyń krwionośnych, ale też utrudnia odpływ krwi do serca. Organizm może w różny sposób zareagować na pojawienie się zakrzepów. Najczęściej je wchłania, co doprowadza do uszkodzenia zastawek i pojawienia się nowych skrzepów. Zakrzep może też rosnąć, a w rezultacie zatkać żyłę, przez co krew zostanie zablokowana i zaczną tworzyć się kolejne skrzepy. Więcej o lekach przeciwzakrzepowych dowiesz się na https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-przeciwzakrzepowe.

 

Zakrzepica – komu grozi i jakie są jej objawy?

Zakrzepica zwykle dotyka osoby, które skończyły 40 lat i prowadzą mało aktywny tryb życia. Ścianki ich żył stają się grubsze i mniej elastyczne, co w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia zastawek i zalegania krwi. Na zakrzepicę bardziej podatne są osoby, które cierpią na choroby układu krążenia i nowotwory. Zakrzepowe zapalenie żył może być również skutkiem zażywania leków hormonalnych lub preparatów łagodzących objawy menopauzy. Do pojawienia się tego schorzenia przyczynia się również przebycie zawału lub udaru, przewlekła białaczka, a nawet uraz chirurgiczny, ciąża czy nadmierne nagrzanie organizmu. Problemom z krążeniem sprzyja otyłość i nieprawidłowa dieta. Lepiej zatem tłuszcze zwierzęce i nadmierną ilość cukru zamienić na owoce i warzywa.

Jakie są objawy zakrzepicy?

  • nagły ból w łydkach
  • skurcze mięśni
  • obrzęk w okolicy kostek lub ud
  • zaczerwienienie skóry
  • gorączka
  • przyspieszone bicie serca

Wymienione objawy mogą występować zarówno pojedynczo, jak i jednocześnie, a czasem nie ma ich w ogóle. Zakrzepica często jest ignorowana przez pacjentów, dlatego zwykle leczenie rozpoczynają osoby będące w zaawansowanym stadium schorzenia.

 

Leki rozrzedzające krew – kto powinien je stosować?

Szczególnie zagrożeni zachorowaniem na zakrzepicę są pacjenci z nadciśnieniem, niewydolnością serca oraz osoby po 75 roku życia. To właśnie oni, (w większości przypadków) powinni przyjmować leki przeciwzakrzepowe. Wspomniane specyfiki nie są proste w stosowaniu. Dawka dla każdego pacjenta dobierana jest indywidualnie, a zasadność jej dobrania można ocenić zwykle po 2-3 dobach – dopiero wtedy preparat zaczyna działać. Trzeba też pamiętać o tym, że tego rodzaju preparaty wchodzą w interakcje z innymi lekami, np. kwasem acetylosalicylowym. To kolejne obok dawkowania ograniczenie, które powoduje, że pacjenci często odstawiają leki przeciwzakrzepowe lub w ogóle nie decydują się na ich przyjmowanie.

 

Heparyna – podstawowy składnik leków przeciwzakrzepowych

Heparyna to główny składnik leków rozrzedzających krew. Dzięki temu, że wykazuje właściwości hamujące krzepnięcie krwi, od końca lat 30 XX wieku jest z powodzeniem stosowana w lecznictwie. Można ją podawać dożylnie, podskórnie lub w formie naskórnych żeli i aerozoli. Przyjmowana doustnie, nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Heparyna nie tylko hamuje krzepnięcie krwi, ale też wykazuje inne, pozytywne dla organizmu właściwości. Przede wszystkim, działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i przeciwłuszczycowo. Ma również właściwości immunosupresyjne i hipolipemiczne (obniża poziom cholesterolu we krwi). Podczas stosowania heparyny, podobnie, jak w przypadku innych leków, mogą pojawić się działania niepożądane. Do najczęściej spotykanych należą reakcje alergiczne: pokrzywka, świąd i rumień. Może się również pojawić martwica skóry, krwawienie, trombocytopenia oraz osteoporoza. Wszelkie niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem.

 

Leki z heparyną – przeciwwskazania do stosowania

Leków, których głównym składnikiem jest heparyna, nie należy podawać osobom, które cierpią na skazę krwotoczną lub mają problemy z układem pokarmowym, skutkujące krwawieniem z przewodu pokarmowego. Inne przeciwwskazania do podania leków rozrzedzających krew to:

  • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
  • nowotwór przewodu pokarmowego,
  • guz mózgu,
  • udar krwotoczny,
  • ostre zapalenie osierdzia,
  • niewydolność wątroby lub nerek,
  • uraz głowy,
  • brak kontroli nadciśnienia tętniczego.

Warto również zwrócić uwagę na to, że preparatów na bazie heparyny nie wolno przyjmować jednocześnie z lekami zawierającymi kwas acetylosalicylowy, które mogą wzmagać jej działanie. W przypadku kobiet w ciąży, heparynę można stosować tylko wtedy, gdy korzyści z terapii tym lekiem są większe od potencjalnego ryzyka poronienia.

 

Przyjmowanie leków rozrzedzających krew to konieczność dla osób, które cierpią na zakrzepicę. Specyfiki na bazie heparyny skutecznie hamują powiększanie się istniejących zakrzepów oraz blokują powstawanie nowych. Choć leczenie zakrzepicy jest długotrwałe, (może potrwać nawet kilka miesięcy), jest skuteczne i pozwala pozbyć się choroby.

 

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj