Leki rozrzedzające krew zmniejszają ryzyko wystąpienia demencji prawie o połowę

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Przełomowe badania przeprowadzone przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne wykazały powiązanie pomiędzy stosowaniem leków rozrzedzających krew a zmniejszeniem występowania przypadków demencji. Pacjenci, którzy stosowali leczenie zapobiegające udarom mózgu i zawałom serca wykazywali znacznie rzadziej objawy otępienia.

 

Przełomowe odkrycie opublikowano w czasopiśmie naukowym European Heart Journal i uważa się, że jest ono dużą szansą dla pacjentów na uniknięcie demencji, która dotyka obecnie 50 milionów ludzi na całym świecie.

 

Naukowcy zbadali dane na temat 444 tysięcy pacjentów, którzy doświadczyli migotania przedsionków w latach 2006-2014. Weryfikowano jakie leki zostały przepisywane pacjentom, czy je zażywali i jak leczenie korelowało z występowaniem demencji w podeszłym wieku.

Badania dowiodły, że leki przeciwzakrzepowe, takie jak warfaryna, dabigatran, edoksaban i rivaroksaban, chronią pacjentów także przed otępieniem. Eksperci doszli więc do wniosku, że ryzyko udaru lub zawału może łączyć się z ryzykiem demencji. Zakrzepy powstające we krwi trafiają do mózgu i ograniczają jego funkcjonowanie.

 

Nowe ustalenia badaczy to kolejny powód do tego, aby pacjenci z ryzykiem wystąpienia udaru stosowali leki przeciwzakrzepowe. O ich odstawieniu musi decydować naprawdę ważny powód medyczny.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj