Leki wspomagające płodność, mogą prowadzić do zakrzepicy
Image
Kobiety, którym udało się zajść w ciążę dzięki metodzie in vitro (IVF, stosowanej w leczeniu niepłodności), prawie dwukrotnie bardziej narażone są na ryzyko powstania zakrzepów. Powodują to leki stosowane w trakcie samej procedury.
Zdaniem szwedzkich naukowców, leki stosowane do stymulacji jajników (aby pozyskać więcej jajeczek, niż z normalnego cyklu), zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepów. Podobne środki farmaceutyczne stosuje się w hormonalnej terapii zastępczej i w antykoncepcji.
Naukowcy przeanalizowali dokumentację medyczną 25 tysięcy kobiet, które zaszły w ciążę po IVF i porównali ją z danymi tych kobiet, które zaszły w ciążę bez wspomagania. Okazało się, że u 4,2% kobiet, które poddały się sztucznemu zapłodnieniu - zdiagnozowano zakrzepicę żył. U tych kobiet, którym udało się począć dziecko naturalnie, był to rzadko spotykany problem.
Według naukowców, in vitro zwiększa ryzyko zachorowania na zakrzepicę o 77% i było najwyższe w pierwszym trymestrze ciąży. Wśród kobiet, które poczęły dziecko bez IVF, prawdopodobieństwo wystąpienia tego schorzenia odnotowano dopiero po porodzie. U kobiet, któe poddały się sztucznemu zapłodnieniu często tworzą się śmiertelne zakrzepy krwi w płucach (3 przypadki zatorów płucnych na 10 tysięcy ciąż z IVF, w porównaniu do 0,4 przypadków zatorów płucnych na 10 tysięcy naturalnych ciąż).
Naukowcy uważają, że choć całkowite ryzyko zakrzepicy jest niskie, lekarze powinni ostrzegać pacjentów o możliwych powikłaniach. Dodają także, że kobiety z wysokim ryzykiem powstawania zakrzepów krwi, powinny w czasie ciąży brać leki w celu zapobiegania chorobom. Badania przeprowadzone przez naukowców, opublikowano w British Medical Journal.
Ocena
- 2526 widoków
Dodaj komentarz