Lubisz pić herbatę każdego dnia? To nawyk dobry dla Twojego zdrowia!

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Dobre wieści dla wszystkich, którzy nie wyobrażają sobie spędzenia dnia bez wypicia filiżanki lub kubka ulubionej herbaty – dotyczy to jednak niesłodzonego napoju. Dlaczego picie herbaty jest takie zdrowe dla naszego organizmu? To przede wszystkim sprawa drogocennych przeciwutleniaczy, które znajdują się w naparze.

 

Katechiny to przeciwutleniacze, które posiadają liczne cechy prozdrowotne. Występują w wielu owocach i warzywach, ale również w niemal każdej odmianie herbaty: czarnej, zielonej czy owocowej. Katechiny zapobiegają chorobom przewlekłym, zmniejszają stany zapalne oraz biorą istotny udział w naprawie komórek naszego organizmu. Z tego powodu regularne picie herbaty oznacza dla nas:

Mniejsze ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów

Udowodniono naukowo, że osoby, które codziennie piją niesłodzoną herbatę, posiadają tym samym niższe ryzyko zachorowania na raka skóry, prostaty, płuc oraz piersi. Szczególnie zdrowa jest czarna herbata, którą pijemy jeszcze wtedy, gdy jest mocno ciepła – zapobiega to powstawaniu raka płaskonabłonkowego.

Ochrona przed cukrzycą

Picie każdego dnia niesłodzonej herbaty może zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę. Według badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym Asia Pacific Clinical Nutrition czarna herbata może pomóc w obniżeniu poziomu cukru we krwi, np. po spożyciu deseru.

Zdrowe serce

Właściwości przeciwzapalne przeciwutleniaczy zawartych w herbacie poprawiają funkcjonowanie układu krwionośnego, przynosząc tym samym ulgę naszemu sercu. W tym celu możemy pić dziennie nawet trzy filiżanki czarnej herbaty.

Regulacja snu

Osoby, które mają problemy z zasypianiem w nocy i są stale senne w ciągu dnia, powinny spróbować codziennego relaksu, popijając przy tym filiżankę herbaty. Według badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym Integrative Medicine Research picie herbaty pomaga w regulacji naszego rytmu okołodobowego, stanowiąc naturalny środek terapeutyczny w łagodnych zaburzeniach snu.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj