Ludzie, którzy posiadają cel w życiu, żyją dłużej – dowodzą badania

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Badania wykazały, że poczucie sensu życia może być istotnym czynnikiem wydłużającym życie. Niestety, jak informują naukowcy, większość ludzi odnajduje je dopiero w wieku 60 lat. Niezależnie od powodzenia, majętności, rodziny oraz przyjaciół – dopiero w takim wieku jesteśmy w stanie w pełni docenić wszystko, co nas spotkało. Szczegóły opublikowano w czasopiśmie naukowym Journal of Clinical Psychiatry.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego przeprowadzili ankietę wśród ponad 1000 osób ze Stanów Zjednoczonych w wieku od 21 do ponad 100 lat. Uczestnicy posiadali różny status ekonomiczny, różną płeć, wiek oraz poziom wykształcenia. Zostali poproszeni o udzielenie odpowiedzi m.in. na pytania o to, czy szukają lub znaleźli sens w życiu. Stwierdzono, że najbardziej zadowoleni z życia byli 60-latkowie. Charakteryzowało ich największe poczucie sensu życia, przez co wykazywali lepsze zdrowie fizyczne oraz psychicznie. Co ciekawe, poczucie sensu życia bezpośrednio powiązano z długowiecznością.

 

Wiele osób uważa, że znalezienie sensu życia ma przede wszystkim wpływ na naszą psychikę. Okazuje się jednak, że korelacje idą sięgają znacznie dalej – osoby z poczuciem spełnienia są także zdrowsze fizycznie i żyją dłużej. Osoby, które nadal poszukują swojego miejsca w świecie, cechuje zarówno gorsze samopoczucie, jak i zaburzone funkcjonowanie poznawcze.

Dlaczego 60-latkowie osiągnęli najlepsze wyniki? Prawdopodobnie przemawia za tym fakt, że zwykle w tym wieku człowiek osiąga już większość rzeczy, które zaplanował lub znajduje się na prostej drodze do kontynuowania życia na własnych warunkach. Młodsi ludzie rzadziej mają takie szczęście. Nie są tak pewni swojej przyszłości, trudniej jest im określić także samych siebie. Osoby bez celu do życia są dwa razy bardziej narażone na śmierć w okresie kolejnych 5 lat. Główny czynnik ryzyka stanowią choroby układu krążenia.

 

Naukowcy zauważają jednak, że wraz z przekroczeniem 60. roku życia stan psychiczny wielu osób ulega zmianie. Ma to związek z wieloma czynnikami, takimi jak przechodzenie na emeryturę lub rozluźnianie się więzi rodzinnych. Ludzie na nowo muszą radzić sobie ze zmianami i niepewnością.

 

W kolejnych badaniach specjaliści chcą zweryfikować, w jaki sposób na długość życia wpływa mądrość, samotność oraz empatia. Naukowcy planują sprawdzić również, czy poszukiwanie sensu w życiu może mieć wpływ na poziom niektórych biomarkerów stresu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj