Ludzie świadomi bicia swojego serca są bardziej empatyczni

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Interocepcja jest zmysłem sensorycznym, którym wykrywa sygnały regulacyjne we własnym ciele, na przykład bicie serca, krążenie krwi lub pracę żołądka. Najnowsze badania wykazały, że zmysł ten odgrywa bardzo dużą rolę w ludzkim zrozumieniu drugiego człowieka.

 

Interocepcja ma mieć związek z rozumieniem, że wszyscy ludzie są odrębnymi istotami mentalnymi, z ich niezależnymi, ale relatywnymi pragnieniami, myślami, emocjami oraz opiniami. Badania, opublikowane w czasopiśmie Cortex, wskazują na związek między odczuwaniem bicia własnego serca a zdolnością do odczytywania emocjonalnego stanu psychicznego innej osoby.

 

Badania wskazują na procesy psychologiczne związane z odczytywaniem emocji, podkreślając jednocześnie, że wewnętrzne odczucia mogą wiązać się z wieloma możliwościami oraz trudnościami psychicznymi. Emocjonalna reakcja organizmu na konkretne zdarzenie może pomóc w uświadomieniu sobie podobnej reakcji u drugiego człowieka.W badaniu pokazywano uczestnikom filmy wideo na temat różnych interakcji społecznych, następnie zadawano szereg pytań, dotyczących emocji innych ludzi. Wcześniej proszono uczestników o policzenie swoich uderzeń serca, aby ocenić, jak dobrze jest u nich rozwinięta interocepcja.

 

Trudności z interocepcją mają często osoby z autyzmem oraz innymi zaburzeniami, które są powiązane z trudnościami w funkcjonowaniu w społeczeństwie. Naukowcy uważają, że nauczanie ludzi w celu poprawy odczuwania ich bicia serca, może mieć działanie terapeutyczne względem ich empatii.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj