Ludzki mózg lekiem na złamane serce

Kategorie: 

www.123rf.com

Jak wynika z artykułu opublikowanego w czasopiśmie Molecular Psychiatry, nasz mózg potrafi uchronić nas przed szkodliwymi efektami najbardziej stresujących sytuacji w naszym życiu, np. odrzucenia przez ukochaną osobę, śmierci najbliższych, czy rozwodu. Mózg w chwilach natężonego stresu rozpoczyna produkcję opioidów, które mają za zadanie złagodzić roznoszące nas negatywne emocje.

 

Tezę tę potwierdziły wyniki badania przeprowadzonego na 18 ochotnikach. Przedstawiono im setki zdjęć płci przeciwnej, wraz z opisem ich cech charakteru, pozwalając im wybrać najatrakcyjniejszą według nich osobę. Po wyborze poinformowano ich, że ich wybranek/wybranka nie byli nimi w żaden sposób zainteresowani.


Badanie mózgu wykazało, że zdenerwowanie związane z tym faktem spowodowało gwałtowny wzrost stężenia opioidów w mózgu. Największa koncentracja tych substancji występowała na tych obszarach, które zareagowały na "bolesne" informacje. To pierwsze badanie funkcjonowania mózgu, które potwierdziło, że "opioidalny" system aktywuje się w sytuacji społecznego odrzucenia.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj