Ludzkie emocje można wyczytać z oczu, twierdzą naukowcy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe badania opublikowane w czasopiśmie Psychological Science sprawdzają, w jaki sposób ludzie mogą się ze sobą komunikować i odczytywać swoje emocje. Szczególnie skoncentrowano się na komunikacji wzrokowej.

 

W 600 próbach zbadano 28 uczestników, którym pokazywano obrazy z oczami ludzi o różnych emocjach, na przykład smutku, wstręcie, gniewie, radości, strachu i zaskoczeniu. Później uczestnicy musieli dopasować stan emocjonalny osoby do prezentowanych oczu.

Przeanalizowane wyniki wykazały, że konkretne cechy, jak ciężkość powieki, odległość brwi od oka, a także zmarszczki wokół nosa mogą być podstawą do właściwej interpretacji emocji danej osoby. Na przykład zwężone oczy wiązały się z dyskryminacją społeczną, nienawiścią, podejrzliwością i agresją, a szeroko otwarte oczy były kojarzone z wrażliwością, niecierpliwością, tchórzostwem oraz zainteresowaniem.

 

Autorzy badania twierdzą także, że interpretacje na podstawie wyrazu twarzy, w tym przykładzie oka, mogą być często mylne. Na przykład, zwężenie oczu może być spowodowane na przykład chęcią uzyskania lepszej ostrości wzroku, wzmożoną koncentracją.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Skomentuj