Ludzkie ucho środkowe wyewoluowało z rybich skrzeli

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Ludzkie ucho środkowe jest częścią układu słuchowego ssaków, który kiedyś rozwinął się z kości żuchwy i zapewnia przekształcenie wibracji powietrza w wibracje płynu wypełniającego ucho wewnętrzne. W uchu środkowym człowieka znajdują się trzy maleńkie wibrujące kości, które pomagają przenosić te wibracje.

 

Dowody embrionalne i skamieniałości pokazują, że nasze ucho środkowe wyewoluowało z przetchlinki, szczątkowego otworu skrzelowego zachowanego u niektórych współczesnych ryb. Wierząc, że wczesne kręgowce musiały mieć kompletne skrzela oddechowe (tj. przetchlinki), szukali ich między żuchwą a łukiem gnykowym, ale ich nie znaleźli.

 

Naukowcy z uniwersytetów Chińskiej Akademii Nauk (Chiny), Uppsali (Szwecja) i Bristolu (Wielka Brytania) znaleźli klucz do rozwiązania tej zagadki w skamielinach pancernych galeaspid (wymarły takson bezszczękowych ryb morskich i słodkowodnych) znalezionych w Chinach. Swoje odkrycia przedstawili w czasopiśmie Frontiers in Ecology and Evolution.

Skamielina galeaspid sprzed 419 milionów lat z w pełni zachowanymi włóknami skrzelowymi w pierwszej komorze skrzelowej

Badania przeprowadzono na dwóch skamieniałościach w wieku 438 i 419 milionów lat z prowincji Zhejiang i Yunnan. Szczątki należą do wymarłego rodzaju kręgowców bezszczękowych, uważanych za kluczowe brakujące ogniwo tak ważne jak Archaeopteryx dla ptaków. Chociaż czaszka tego stworzenia jest wielkości paznokcia, dzięki dobrej konserwacji naukowcy byli w stanie dostrzec w niej najdrobniejsze szczegóły, w tym pięć obszarów mózgu, włókna skrzelowe, kanały nerwów czaszkowych i naczynia krwionośne. Za każdym okiem istoty znaleziono również przetchlinkę, która pozwalała mu oddychać.

 

W miarę postępu ewolucji wiele gatunków zamieszkujących ląd zrzuciło przetchlinki, aby oddychać przez usta i nos. We wczesnych czworonogach przetchlinki prawdopodobnie najpierw rozwinęły się w wgłębienie słuchowe, a później rozwinęły się w ucho, stając się kanałem słuchowym, który pomaga przekazywać dźwięki do mózgu.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj