Łzy są niezbędne do zachowania stabilności emocjonalnej

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Wielkiej Brytanii poinformowali, że udało im się udowodnić, że łzy są normalnym, potrzebnym sposobem na wyrażanie emocji. Psychologowie twierdzą, że wiele osób zakłada, że obecność łez jest oznaką słabości moralnej, co jest błędnym przekonaniem.

 

Ostatnie badania nad ludzką psychiką wykazały, że łzy pomagają w zachowaniu stabilności emocjonalnej ludzi. Ponadto, jest to naturalny proces, korzystny dla zdrowia, a w niektórych przypadkach konieczny do ustabilizowania stanu organizm.

 

Łzy mogą złagodzić stres, ale mogą być także oznaką doświadczenia silnie pozytywnych emocji. Według psychologów, płacz jest niezbędny, by znormalizować stan psychiczny. Organizm pozbywa się wtedy toksyn, hormonów stresu i innych substancji, które mogą być uwalniane w organizmie w okresach stresowych.

Społeczeństwo jednak wstydzi się łez i hamuje swoje naturalne odruchy, co może być bardzo szkodliwe dla stanu zdrowia psychicznego. Problem ten szczególnie dotyka mężczyzn, którzy od dzieciństwa są wychowywani w duchu tłumienia swoich emocji. Podobne badania wykazały niedawno, że około 85 % kobiet i 73 % mężczyzn staje się mniej drażliwa, gdy pozwalają sobie na krzyk.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj