Magnes pomoże pozyskiwać komórki macierzyste

Kategorie: 

www.123rf.com

Komórki macierzyste mogą pomóc w leczeniu wielu poważnych chorób, takich jak stwardnienie rozsiane, choroba Huntingtona, czy choroba Parkinsona. Jednak sam proces pobierania komórek z żywego organizmu jest dość czasochłonny i niebezpiecznyTymczasem, jak podaje New Scientist, angielskim naukowcom udało się opracować nową technologię, która pozwala dokonać tego przy pomocy magnesu.

 

W trakcie przeprowadzonego eksperymentu naukowcy pokryli magnetycznym materiałem nanocząstki zawierające przeciwciała, które wiążą się z białkiem znajdującym się na nerwach komórek macierzystych. Naocząstki te umieszczono następnie w mózgu szczura. Po sześciu godzinach, gdy nanocząstki związały się z komórkami macierzystymi, naukowcy wytworzyli pole magnetyczne wokół głowy szczura, aby ściagnąć wszystkie komórki macierzyste w jedno miejsce. Następnie pobrano je z mózgu zwierzęcia przy pomocy strzykawki i oddzielono nanocząstki od komórek macierzystych.

 

Szczur, na których przeprowadzono eksperyment, doszedł do siebie w ciągu kilku godzin od operacji i nie wykazywał żadnych skutków ubocznych po przeprowadzonej procedurze. Naukowcom pozostało do ustalenia, jak zapobiec uszkodzeniom części komórek macierzystych, pobieranych w wyniku tego procesu. 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj