Magnez ma zbawienny wpływ na stan psychiczny człowieka

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com
Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że taki pierwiastek może mieć niewielki wpływ na zdrowie. Osoby mające różne zaburzenia psychiczne, takie jak depresja czy lęki, otrzymują pomoc od psychiatrów. Ci z kolei oferują swoim pacjentom różne antydepresanty czy psychotropy zapewniając, że ich ciągłe stosowanie umożliwi powrót do zdrowia.

 

Osoba, która szuka pomocy u psychiatry zazwyczaj ma do niego zaufanie i wierzy, że ten mu pomoże. Przecież jest specjalistą, więc powinien wiedzieć co robi, czyż nie? Najczęściej okazuje się jednak, że pacjenci są traktowani niczym króliki doświadczalne. Zdarza się również, że lekarz nie wie co tak naprawdę mu dolega i stosuje różnorakie leki, niszcząc przy tym zdrowie fizyczne pacjenta. Co więcej, stosowanie złych leków lub ich złe połączenie, co często się zdarza, mogą powodować różne inne objawy, w tym również takie, które nigdy nie miały miejsca u pacjenta.

 

Z licznych przeprowadzonych badań wynika, że istnieje związek pomiędzy hipomagnezemią (stanem obniżonego poziomu magnezu w organiźmie) a depresją. Jedno z badań zostało dokonane w 2009 roku w Norwegii na 5708 osobach chorych na depresję i lęki, którym zaczęto podawać magnez. Naukowcy ostatecznie doszli do wniosku, że pierwiastek ten rzeczywiście ma wpływ na poprawę zdrowia. Zaobserwowano, że zawartość magnezu w płynie mózgowo-rdzeniowym osób z lekooporną depresją oraz pacjentów którzy próbowali popełnić samobójstwo, była mniejsza niż u osób zdrowych. Także poziom magnezu w tkance mózgowej mierzony przy pomocy spektroskopii rezonansu magnetycznego był obniżony.

 

Strona Psychologytoday.com opublikowała artykuł w 2011 roku, w którym przedstawiono badania prowadzone przez George'a Eby'ego, naukowca i wynalazcy z Teksasu. Można śmiało powiedzieć, że odpowiednie dawki magnezu odmieniły życie chorych osób.

 

  • mężczyzna w wieku 59 lat chorował na depresję, miał lęki, myśli samobójcze oraz cierpiał na bezsenność. Żadne lekarstwa przeciwdepresyjne mu nie pomagały. Podczas badań otrzymywał z każdym posiłkiem 300 mg. glicynianu magnezu a później taurynę. Jego sen został przywrócony a niepokój i depresja były znacznie ograniczone. Czasem budził się w środku nocy żeby wziąć tabletkę z magnezem, aby utrzymać poczucie odnowy biologicznej.

 

  • 23-letnia kobieta po traumatycznym urazie mózgu wpadła w depresję przez ogromny stres w pracy, dietę typu fast food oraz słabe wyniki w nauce. Już po tygodniu leczenia magnezem wyszła z depresji, znacznie poprawiła się jej pamięć oraz uzyskała swój dawny iloraz inteligencji.

 

  • mężczyzna w wieku 40 lat, rozdrażniony, niespokojny, umiarkowanie przygnębiony. Palił papierosy, pił alkohol i zażywał kokainę. W trakcie badania zażywał 125 mg. magnezu z tauryną przy każdym posiłku i przed snem. Wystarczył tylko tydzień aby zauważyć w jego życiu znaczną poprawę. Mężczyzna przestał pić, palić i zażywać kokainę. Co więcej, zniknął jego wilczy apetyt, nastąpiła korzystna utrata wagi oraz poprawiło się jego samopoczucie.

 

Istnieje również parę innych niewielkich badań, gdzie próbowano leczyć zaburzenia psychiczne za pomocą magnezu. W jednym z nich, poprzez suplementację magnezem, uzyskano poprawę w syndromie chronicznego zmęczenia. W dwóch innych badaniach odkryto poprawę u osób cierpiących na stany maniakalne. Zauważono również zależność pomiędzy niedoborem magnezu a nasilonymi objawami schizofrenii. W tym momencie można zadać pytanie: dlaczego wydawane są tak ogromne pieniądze na badania nad lekami, zamiast dokładnie przestudiować działanie naturalnego środka jakim jest magnez?

 

Odpowiedź jest raczej prosta. Mianowicie koncerny farmaceutyczne nie mogłyby zarobić pieniędzy, gdyby ludzie stosowali magnez zamiast leków. Choć istnieją dowody na to, że magnez jest skuteczny w leczeniu zaburzeń psychicznych, znaczna większość lekarzy wciąż stawia na pierwszym miejscu leki, często nawet nie wspominając o tym wartościowym pierwiastku. W ten sposób ludzie nie mają okazji się dowiedzieć jak wielkie znaczenie dla ich zdrowia może mieć magnez.

 

George Eby jest zdania, że przyczyną depresji jest właśnie niedobór magnezu. Naukowiec prowadzi własną stronę internetową, natomiast na jednej z podstron można znaleźć różne, bardzo interesujące informacje, gdzie prezentuje skuteczne leczenie nawet ciężkich depresji dużymi dawkami magnezu. Na stronie można znaleźć różne wypowiedzi naukowca na ten temat.
"Wiele badań naukowych przeprowadzanych na małą skalę wykazało, że magnez jest skuteczny w leczeniu różnego rodzaju depresji (klinicznych depresji, stanów mieszanych, opornych na leczenie stanów maniakalnych, zaburzeń afektywnych dwubiegunowych i epilepsji), niepokoju oraz powiązanych z nimi nerwic".

"Niedobór magnezu niekoniecznie jest jedyną przyczyną depresji, jednak jego zastosowanie w leczeniu tej choroby i tak jest skuteczne, ponieważ depresja przyczynia się do zmniejszania zasobów magnezu we krwi, w ciele i szczególnie w mózgu. Tyczy się to przede wszystkim depresji wywołanej stresem lub złym odżywianiem".

Zdaniem George'a Eby'ego, psychiatrzy nie uznają magnezu jako skutecznego leku na choroby umysłowe a wśród nich żywy jest mit o tym, że odżywianie nie ma wpływu na zdrowie psychiczne, choć mit ten został już dawno temu obalony. Firmy farmaceutyczne wywierają naciski na psychiatrów, ponieważ w ich interesie leży leczenie depresji i innych chorób psychicznych drogimi lekami a nie tanim magnezem.

 

Do najpoważniejszych skutków niedoboru tego pierwiastka należą zaburzenia depresyjne, lęki, rozdrażnienie, utrudniona koncentracja czy zaburzenia snu. Magnez można łatwo uzupełnić spożywając np. gorzką czekoladę, kakao lub orzeszki ziemne. Cennym źródłem tego pierwiastka może być wschodnioazjatycka przyprawa nigari, natomiast zażywanie zbyt dużej ilości wapnia zakłóca proces wchłaniania magnezu przy jego niedoborze. Należy pamiętać, że nadmiar magnezu jest usuwany z organizmu poprzez nerki. Ryzyko jego przedawkowania dotyczy zwłaszcza osób starszych ze znacznie upośledzoną funkcją tego narządu.

 

 

 

 

Źródła:

http://george-eby-research.com/

http://www.psychologytoday.com/blog/evolutionary-psychiatry/201106/magnesium-and-the-brain-the-original-chill-pill

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19085527

http://pl.wikipedia.org/wiki/Magnez

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj