Magnez – pierwiastek o wielu twarzach

Kategorie: 

Źródło: unsplash.com/

Tyle się mówi na temat konieczności przyjmowania magnezu. I bardzo dobrze, bo jest to pierwiastek niesłychanie ważny dla naszego zdrowia. Nie mówi się jednak o tym, że wybór konkretnej formy niesie spore konsekwencje!

 

W przypadku suplementacji magnezem zwraca się najczęściej uwagę na poziom wchłanialności. Tu prym wiedzie cytrynian magnezu i bywa najczęściej polecany ze względu na ponad 90% biodostępność. Polecany jest przy zaparciach. Natomiast doskonałym rozwiązaniem dla osób o wrażliwym przewodzie pokarmowym będzie jabłczan magnezu (połączenie magnezu i kwasu jabłkowego).

 

Poza tym, że doskonale wiąże aluminium znajdujące się w mózgu (uwaga! Gromadzi się w dużych ilościach u osób, które mają niedobór magnezu! Ma to drastyczne skutki dla układu nerwowego!), to wykazuje się delikatnością wobec żołądka i jelit – nie przeczyszcza. Jabłczan magnezu Aliness to doskonałe rozwiązanie dla osób cierpiących na chroniczne zmęczenie - kwas jabłkowy to naturalny kwas znajdujący się w większości komórek, a odpowiada za produkcję energii. Inne ciekawostki z różnymi formami magnezu:

- jeżeli cierpisz na niedokwasotę, sprawdzi się u Ciebie chlorek magnezu. Wykazuje się niską zawartością magnezu, ale bardzo szybko się wchłania. Warty zastosowania np. W celu przeprowadzenia detoksykacji tkanek. Inne zastosowania: przyspiesza metabolizm, wspiera pracę nerek;

- glicynian magnezu - połączenie magnezu i glicyny łagodne dla układu pokarmowego. Przyda się dla wzmocnienia układu nerwowego i pracy mózgu.

- siarczan magnezu (sól Epsom) pomaga przy zaparciach i jest dobrym źródłem siarki. Należy jednak uważać, bo łatwo o przedawkowanie, a wtedy wystąpi ostra biegunka. Warto zastosować suplementację przezskórną: może wieczorna kąpiel z solą Epson to coś dla Ciebie? Przyczyni się m.in.do spokojniejszego zasypiania i lepszego snu;

- taurynian magnezu: łatwo się wchłania, nie przeczyszcza, zapobiega arytmii serca. Wzmacnia naczynia krwionośne, chroniąc przed szkodliwymi skutkami incydentów sercowych;

- tlenek magnezu i węglan magnezu: dość popularne formy, jednak o słabej wchłanialności. Mają jednak ważną zaletę: są bezpieczne dla osób z refluksem, nadżerkami, czy nadkwasotą.

Pamiętaj, aby dostosować odpowiednią dawkę, należy zwracać uwagę na ilość jonów magnezu, a nie na ilość soli czy tlenku. Dowiedziono badaniami, że niedobory magnezu bywają częstą przyczyną wystąpienia w organizmie stanu zapalnego i pojawienia się choroby nowotworowej!

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj