Makijaż negatywnie wpływa na zdrowie nastolatek

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Dzisiejsze nastolatki są uzależnione od makijażu i maskują swoją twarz używając go każdego dnia. Często zdarza się, że nie potrafią opuścić domu bez malowania się. Niestety, makijaż może szkodzić skórze nastolatek, a nawet przynosić inne problemy zdrowotne. 

 

Nastolatki nie rozstają się z makijażem, by ukryć swoje niedoskonałości, ale nie zdają sobie sprawy z tego, że on sam może być przyczyną powstania trądziku. W jednym z badań 45% nastolatek z Brazylii, które regularnie malowały się, doświadczały chorób skóry w zależności od stosowanego typu kosmetyków. W tym samym czasie 14% cierpiało na zmiany trądzikowe. Powstał nawet osobny termin acne cosmetica, który oznacza używanie kosmetyków przyczyniających się do powstawania trądziku.

 

Gdy nastolatki zaczęły nakładać na siebie większe ilości makijażu niż dorosłe kobiety, były bardziej narażone na choroby skóry. Presja ze stron rówieśników i ich ego cielesne jest na wysokim poziomie, co skutkuje ukryciem najmniejszych krostek jeszcze większą ilością makijażu. W rezultacie to działanie zwiększa intensywność trądziku. Skóra w takiej sytuacji będzie potrzebować miesięcy, albo nawet lat, aby się zregenerować.

Młode dziewczyny, których hormony dopiero co się rozwijają, poprzez malowanie się mogą doprowadzić do utraty równowagi inkretów, co z kolei prowadzi do niepłodności albo raka skóry. Jednak naukowcy twierdzą, że w przypadku nowotworu skóry potrzebne są długotrwałe badania, by potwierdzić to zjawisko.

 

Dodatkowo nastolatki często dzielą się kosmetykami nie wiedząc, że przy okazji rozprzestrzeniają szkodliwe bakterie. Taki zwyczaj może prowadzić do infekcji oczu, opryszczki, pospolitych chorób czy gronkowca.   

 

Na szczęście wiele z efektów ubocznych wynikających z użycia makijażu da się odwrócić. Rodzice natomiast powinni ograniczyć ilość nakładanego makijażu na twarzy swoich pociech, a także wskazać im naturalne sposoby ochrony skóry. Jeśli nastolatki używają makijażu, powinny wybierać kosmetyki oparte na wodzie i stosować je czystymi pędzlami nie robiąc gwałtownych ruchów. Powinny także unikać kosmetyków z przynoszącymi krzywdę składnikami, takimi jak parabeny i ftalany. Jeśli mają wątpliwości co do jakiegoś składnika kosmetyku, powinny najpierw dowiedzieć się więcej o nim zanim zdecydują się nałożyć makijaż na twarz. 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj