Malaria wciąż jest alarmującym problemem dla ludzkości

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Malaria pozostaje palącym problemem dla ludzkości, zwłaszcza w Afryce na południu od Sahary. W 2015 roku ucierpiało z jej powodu 212 milionów osób na całym świecie, a 449 tysięcy zmarło. Takie dane zawarto w rocznym sprawozdaniu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) opublikowanym we wtorek w Genewie.

 

W 2015 roku 90 % przypadków malarii wystąpiło w Afryce, a 92 % z nich było przypadkami śmiertelnymi. Na chorobę są szczególnie narażone dzieci w wieku poniżej pięciu lat, które według ekspertów stanowią około 70 % wszystkich zgonów spowodowanych malarią.

WHO stwierdza, że kontrola rozprzestrzeniania się choroby posiada wiele niedopracowań. 43 % populacji w krajach Afryki nie używało siatek ochronnych przeciw owadom, ani środków przeciw owadom rozpylanych w pomieszczeniach, choć te metody są kluczowymi w zwalczaniu owadów przenoszących chorobę.

Jednocześnie autorzy raportu odnotowali znaczący postęp w przeciwdziałaniu malarii, 51 % dzieci podlega w szpitalach nowoczesnym metodom diagnostyki, oceniono na podstawie ostatnich pięciu lat w 22 krajach afrykańskich. Choć inwestycje w walkę z malarią od 2000 do 2010 roku wzrosły, to w najnowszych latach środki już nie rosną, przez co WHO podkreśla wystosowało pilną prośbę większego finansowania tego problemu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj