Marchew – dlaczego warto jeść ją każdego dnia?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Marchew należy do wyjątkowych warzyw, które zawierają mało kalorii, jeszcze mniej tłuszczu, ale za to obfitują w błonnik oraz witaminy. Dlatego też dietetycy zalecają codzienne spożywanie marchwi jako dodatku do wielu posiłków.

 

Spożycie jednej dużej marchwi dostarczy do naszego organizmu około 30 kcal, 7 g węglowodanów, 0,68 g białka, mniej niż 1 g tłuszczu, 2 g błonnika oraz 3,41 g cukru. Oprócz tego w marchwi występują witaminy i minerały, takie jak sód, potas, magnez, witamina C, folacyna, witamina A, witamina E i witamina K. To sprawia, ze marchew nie jest po prostu niskokaloryczną przekąską, a raczej prawdziwą bombą odżywczą.

 

Najpopularniejszym faktem dotyczącym spożycia marchwi jest to, że warzywo dobrze wpływa na nasz wzrok. Oprócz tego wzmacniamy swój układ odpornościowy – witamina A stymuluje także rozwój nowych komórek.

 

Marchew zawiera błonnik, który wspomaga trawienie i dłużej nasyca organizm po posiłku oraz beta-karoten, który może pomóc zapobiegać problemom zdrowotnym związanym ze starzeniem, w tym rakowi żołądka, prostaty, a także stanom zapalnym i chorobie wieńcowej.

Specjaliści zalecają dokładne mycie marchwi zamiast jej obierania, ponieważ aż połowa przeciwutleniaczy zawartych w warzywie znajduje się w jego skórce. Należy jednak pamiętać, że obieranie marchewki przed gotowaniem może pomóc w utrzymaniu jej soczystego koloru oraz w wydłużeniu okresu jej przydatności.

 

Warto spróbować marchwi w różnych odmianach kolorystycznych. Ostatnie badania sugerują, że flawanoidy zawarte w czarnej i purpurowej marchwi mają dodatkowe właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Co więcej, niektóre odmiany czerwonej marchwi mogą dostarczać więcej beta-karotenu oraz likopenu. Za to każdy rodzaj marchwi najlepiej spożywać na surowo, ponieważ wtedy posiada najwięcej wartości odżywczych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj