Marihuana najlepszym znanym lekiem na psychozę – twierdzą naukowcy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe badania, opublikowane w czasopiśmie naukowym JAMA Psychiatry wykazały, że kannabidiol – związek chemiczny występujący w konopiach –  może być idealnym lekiem przeciw psychozie. Do takich wniosków doszli naukowcy z King’s College London w Wielkiej Brytanii.

 

 

Na dany moment, podstawowe leczenie osób ze zdiagnozowaną psychozą obejmuje stosowanie leków, które zostały odkryte już w 1950 roku. Są one nie tylko mocno przestarzałą formą pomocy, ale również nie działają na wiele chorych osób.

 

Tymczasem udowodniono już, że kannabidiol ma działanie przeciwpsychotyczne. Potwierdziły to 6-tygodniowe badania kliniczne. Wykazano, że organiczny związek chemiczny łagodzi objawy chorobowe i wspomaga działanie innych leków. Mimo to mechanizmy neurologiczne stojące za wspomnianym działaniem pozostawały nieustalone, aż do teraz.

Naukowcy badali 33 pacjentów, którzy doświadczali epizodów psychotycznych. Spośród nich wybrano 16 osób, którym podawano doustnie 600 mg kannabidiolu, a reszta przyjmowała placebo. Oprócz tego uczestników badania poddawano także badaniom z zastosowaniem funkcjonalnego rezonansu magnetycznego.

 

Wykazano, że kannabidiol normalizuje aktywność mózgu w obszarach silnie związanych z psychozą. Dodatkowo nie wykazano jakichkolwiek negatywnych skutków ubocznych terapii. Według naukowców jest to ostateczny dowód na to, że związek może łagodzić objawy chorobowe i powinno się opracować na jego bazie leki nowej generacji.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj