Masowe przeszczepianie ludziom narządów od świń GMO rozpocznie się już w 2022 roku

Kategorie: 

Źródło: tg

Amerykańska firma biotechnologiczna United Therapeutics ogłosiła gotowość do masowego przeszczepiania dawców narządów od genetycznie zmodyfikowanych świń pacjentom w ciągu jednego do dwóch lat. Niezbędne badania kliniczne w celu uzyskania zgody FDA już się rozpoczęły.

W perspektywie długoterminowej United Therapeutics spodziewa się otrzymać „nieograniczoną liczbę narządów” do przeszczepów.

 „Mamy to na wyciągnięcie ręki. Mamy nadzieję, że za rok lub dwa zaczniemy pracować z ludźmi. Mamy też już świnię, której narządy oddamy ludziom w 2021 lub 2022 roku. Naszym ostatecznym celem jest uzyskanie nieograniczonej liczby narządów ”- powiedział David Ayares, główny naukowiec w Revivicor, filii United Therapeutics.


United Therapeutics i Revivicor od ponad osiemnastu lat próbują kontrolować odpowiedź immunologiczną osoby po ksenotransplantacji. Ta ostatnia obejmuje przeszczepianie ważnych narządów i tkanek z jednego gatunku na inny. W 2003 roku naukowcom z Revivicor udało się wyłączyć gen, który wytwarza cukier u świń, znany jako alfa-gal. Wcześniej to ten gen powodował odrzucenie przez ludzki układ odpornościowy i zakłócał przeszczep. Jednak firmy United Therapeutics i Revivicor nie były w stanie ograniczyć się do jednego genu, ponieważ istnieje zbyt wiele różnic między świniami a ludźmi.

 

W ubiegłym roku United Therapeutics zdołało doprowadzić genetycznie zmodyfikowane świnie do odpowiedniego poziomu. Zwierzęta doświadczalne firmy żyją teraz z dziesięcioma modyfikacjami genomowymi. Te świnie mają cztery wyłączone i sześć dodanych ludzkich genów. Revivicor uważa, że liczne zmiany sprawiły, że narządy świń są porównywalne z narządami od ludzkich dawców. United Therapeutics i Revivicor rozpoczną od przeszczepów nerek od świni do człowieka, a następnie przejdą do przeszczepów serca.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj