Masz problemy z zasypianiem? Ten kolor może być przyczyną

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Pokutuje powszechna opinia o tym, że korzystanie ze smartfonów, tabletów i komputerów w późnych godzinach wieczornych utrudnia nam prawidłowe zasypianie. Co jednak dokładnie stoi za tym działaniem?

 

 

Według nowych badań, opublikowanych w czasopiśmie naukowym Sleep, czynnikiem, który utrudnia nam zasypianie jest kolor – dokładnie cyjan, zielonkawoniebieska barwa, powszechnie emitowana przez ekrany smartfonów i innych komputerów.

 

Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze odkryli niedawno, że wysoki poziom emitowanego światła cyjanowego zmniejsza w organizmie wytwarzanie melatoniny, przez co stajemy się mniej śpiący i bardziej pobudzeni. Z powodu tych informacji, powstała już koncepcja stworzenia zupełnie nowych ekranów.

Badacze stworzyli nowy rodzaj urządzenia, zwany wyświetlaczem melanopowym, który pozwala użytkownikom na kontrolowanie poziomu światła cyjanowego, które jest emitowane. Sądzą nawet, że poprawia to jakość obrazu. Póki co nie pojawiają się jednak informacje na temat tego, kiedy nowe ekrany będą w sprzedaży.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj