Meduzy mają geny, które przyczyniają się do „nieśmiertelności”

Kategorie: 

Źródło: Wikipedia

Hiszpańscy naukowcy rozszyfrowali genom „nieśmiertelnej” meduzy w nadziei na odkrycie tajemnicy jej długowieczności i lepsze zrozumienie procesu starzenia się człowieka. Mowa o gatunku Turritopsis dohrnii, któego dokładny opis zamieszczono w periodyku New Scientist.

 

Od dawna wiadomo, że wiele meduz ma zdolność odwracania procesu starzenia i ponownego stawania się larwami. Ale tracą tę szansę po osiągnięciu dojrzałości. Jedynym wyjątkiem jest Turritopsis dohrnii. Te stworzenia mogą „wrócić do dzieciństwa” nawet po rozmnożeniu.

 

Obserwacje wykazały, że w niesprzyjających warunkach meduzy przyczepiają się do kolonii na dnie morskim i ponownie stają się polipami, aby ponownie przejść przez proces rozwoju. Naukowcy z Uniwersytetu w Oviedo przeanalizowali genom Turritopsis dohrnii i porównali go z genomem blisko spokrewnionego gatunku Turritopsis rubra, który nie posiada tych supermocy.

 

Wyniki pokazały, że „nieśmiertelna” meduza ma dwa razy więcej genów związanych z ochroną i naprawą DNA. Miała specjalne mutacje, które spowalniały podział komórek i zapobiegały niszczeniu telomerów (końcówek chromosomów). Ponadto meduza Turritopsis dohrnii tłumiła aktywność genów rozwojowych, aby powrócić do młodszej formy. W ten sposób aktywował inne geny, aby odwrócone komórki mogły ponownie ewoluować.

 

Naukowcy zauważyli, że badanie to nie ma wartości komercyjnej. Zapewnia jednak lepsze zrozumienie procesów komórkowych i genetycznych, które wpływają na starzenie się.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj